Co to jest REM lub sen paradoksalny?

Kilkadziesiąt lat temu sen był postrzegany jako stan całkowitej bierności układu nerwowego

Co to jest REM lub sen paradoksalny?

Kilkadziesiąt lat temu sen był postrzegany jako stan całkowitej bierności układu nerwowego

Wydawało się, że skoro ciało śpi, to mózg też. Fazę snu, w której - jak się okazało - mózg jest szczególnie aktywny, nazwano snem paradoksalnym. W roku 1951 odkryli to przypadkowo Nathaniel Kleitman i Eugene Aserensky z Uniwersytetu w Chicago. Sprawdzali, czy wolne ruchy gałek ocznych, które towarzyszą zasypianiu, mają jakiś związek z głębokością snu. Spostrzegli, że po upływie półtorej godziny od zaśnięcia oczy rzeczywiście zaczynają się poruszać, tyle że o wiele szybciej, niż oczekiwali. Tę fazę snu obaj badacze określili po prostu mianem szybkich ruchów gałek ocznych, czyli Rapid Eyes Movement, w skrócie REM. Zresztą, gdy się śpiącemu dobrze przyjrzeć - łatwo te ruchy zauważyć. U ludzi REM jest tym, czym u zwierząt sen paradoksalny. Uchodzi za najbardziej niezwykłą fazę snu:

* świadomość jest wyłączona, a mimo to łatwo się z tego snu wybudzić (ponieważ mózg w tym czasie bardzo aktywnie pracuje poza naszą świadomością)

* kiedy się wybudzimy, pamiętamy to, co się nam przed chwilą śniło. Dlatego nazywany jest też snem z marzeniami sennymi

* towarzyszy mu całkowite zwiotczenie mięśni

* u mężczyzn występują erekcje

* w trakcie REM nie działa ośrodek termoregulacji organizmu, innymi słowy przestajemy reagować na zmiany temperatury otoczenia. Można nas wynieść na mróz i nawet nie dostaniemy gęsiej skórki

* nie reagujemy również na zmiany stężenia CO2 w powietrzu.

Ilość snu REM zmienia się w trakcie życia. Najwięcej jest go u niemowląt: w pierwszych tygodniach życia wypełnia im połowę czasu. A pojawia się jeszcze przed urodzeniem - w szóstym miesiącu ciąży. Z tego względu bywa nawet nazywany płodową formą snu.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: