Zdrowie jest najważniejsze. Tylko czy na pewno?

Rozumiemy jaką ma wartość, wiemy jak o nie dbać i co zrobić by cieszyć się nim przez długie lata. Tyle teorii. Pomysłodawcy raportu ?Style zdrowia Polaków? postanowili sprawdzić jak to jest z wiedzą Polaków o zdrowiu i co tak naprawdę robimy by utrzymać ciało i ducha w jak najlepszej formie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Grupie ponad tysiąca osób w wieku 16-80 lat zadano pytania o stosunek do pracy, relacji społecznych, sposobu odżywiania, dbania o zdrowie, używki, aktywność fizyczną oraz formę odpoczynku. Na tej podstawie stworzono osiem zdrowotnych typów osobowości.

Twardziel, optymista czy hedonista?

Rezygnacja z używek, urozmaicona dieta i regularna aktywność fizyczna to typowy poprawny optymista. Hedonista zaś stawia przede wszystkim na przyjemność. Nie stroni od alkoholu czy papierosów, uwielbia spotkania towarzyskie. Celem życia niepocieszonych podjadaczy jest jedzenie. Niestety niewłaściwa dieta dość mocno odbija się na ich zdrowiu, samopoczuciu (bardzo często są niezadowoleni z tego jak wyglądają) oraz relacjach z otoczeniem. Pogodni mędrcy to zdaniem badaczy najbardziej zadowolona z życia grupa. Unikają niezdrowego jedzenia, alkoholu, są aktywni fizycznie oraz regularnie się badają. Zmęczeni herosi to osoby choć świadome zagrożeń płynących z niehigienicznego stylu życia nie potrafią go zmienić. Nie ćwiczą, rzadko zwracają uwagę na to co jedzą, w tej grupie dominują osoby z nadwagą, one też najczęściej chorują. Pozorny twardziel dopóki nic mu nie dokucza, korzysta z życia. Nie ogranicza używek, je wszystko to na co ma ochotę, o aktywności przypomina sobie tylko w sytuacji gdy chce zrzucić kilka kilogramów. Świadomy indywidualista dba o to co je, po alkohol sięga sporadycznie, aktywność fizyczna stanowi stały punkt w jego rozkładzie dnia. Jedyne z czym ma kłopot to relacje i ich utrzymanie. Zdesperowanych buntowników zdrowie nie interesuje zupełnie. Wszystkie przekazy i akcje zachęcające do zdrowego stylu życia uważają za spisek wielkich koncernów. Mają bardzo niewielu przyjaciół, a wolny czas wolą spędzić przed telewizorem lub komputerem.

Swój typ zdrowotnej osobowości można poznać rozwiązując test zamieszczony na stronie www.stylezdrowia.pl.

Stres nas powszedni

Tym, co łączy wszystkie grupy jest stres. Ponad 90 proc. respondentów uważa się za zestresowanych a za jego przyczynę podaje przede wszystkim pracę oraz naukę. Najlepszą metodą na łagodzenie jego skutków są alkohol (minimum raz w tygodniu spożywa go blisko 40 proc. Polaków) oraz papierosy (sięga po nie niemal 30 proc. pytanych). Zestawienie tych danych z brakiem aktywności fizycznej (ćwiczy zaledwie co dwudziesty Polak) i posiłków o stałych porach (regularne pory jedzenia potwierdziła mniej niż połowa badanych) rysuje dość niepokojący obraz społeczeństwa.

Za silnym stresem, który u większości respondentów wywołuje uczucie bezradności, idą kłopoty ze snem. Aż 10 proc. badanych sypia zaledwie cztery godzinny dziennie, a blisko 11 proc. nie zaśnie bez wsparcia tabletki nasennej. Aby złagodzić utrzymujące się przez cały dzień napięcie najchętniej sięgamy po alkohol lub papierosy. Odreagowania szukamy także na kanapie przed telewizorem.

Warto zaznaczyć, że blisko 2/3 Polaków deklaruje zadowolenie ze swojego życia oraz zdrowia. A ponad 70 proc. dba i docenia swoje relacje z bliskimi i przyjaciółmi.

Ostatni raz badałem/badałam się...

Analiza zebranych danych pokazała, że największą wagę do swojego zdrowia oraz częstotliwości wykonywanych badań przywiązują mieszkańcy centralnej Polski. Przede wszystkim z województwa mazowieckiego oraz łódzkiego. Mimo to, jest jeszcze wiele do poprawy. Ponad 80 proc. badanych wie jak cenna jest aktywność fizyczna, ale niemal połowa unika jej jak ognia. Tyle samo respondentów uważa się za zestresowanych a ukojenia nerwów szuka w alkoholu.

Co ciekawe aż 50 proc. potwierdza regularność wykonywanych badań, jednak morfologię i poziom cukru sprawdza zaledwie 36 proc., co daje najniższy wynik w całej Polsce.

Według psycholog, Marii Rotkiel wysoki poziom świadomości zdrowotnej powinien cieszyć. - Jeśli mieszkańcy mazowieckiego oraz łódzkiego poświęcą jeszcze odrobinę swojej uwagi zdrowiu i poznają charakteryzujący ich Styl Zdrowia, będzie to doskonały punkt wyjścia do przełamania ograniczeń i wykonania pierwszego kroku ku poprawie samopoczucia w każdym jego wymiarze - dodaje.

Jest dobrze?

Chyba nie do końca. Raport pokazuje, że dla większości z nas wiedza to wiedza jedynie teoretyczna, której w żaden sposób nie potrafimy wcielić w życie. - Dane raportu wskazują, że wielu Polaków nie do końca wie jak dbać o swoje zdrowie. Przykładowo większość Świadomych Indywidualistów, mimo ogólnej dbałości o swoje samopoczucie, nie wykonuje niezbędnych badań przesiewowych, a segmenty takie, jak Zdesperowani Buntownicy, czy Towarzyscy Hedoniści, nie znając albo nie stosując zdrowych metod radzenia sobie ze stresem, uciekają w używki - komentuje prof. Zbigniew Gaciong kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. - Tak zebrane informacje pozwolą m.in. porównać indywidualne podejście do własnego zdrowia z profilem ryzyka najczęściej występujących chorób - dodaje prof. Gaciong.

Czytaj także:

Kobietom też przystoi palić - emancypacja nikotynowa zbiera żniwa. Rak płuc najbardziej zabójczym nowotworem już nie tylko wśród mężczyzn

Aktywność fizyczna: co ty z tego masz?

Kobiety nie ćwiczą, bo się wstydzą

Twój stan zdrowia za 10 lat zależy od reakcji na stres teraz

Alkohol poprawia samoocenę

Więcej o: