Persuflacja (pertubacja lub przedmuchiwanie jajowodów)

Prawidłowo działające jajowody to jeden z wielu czynników umożliwiających zajście w ciąże. Aby ocenić ich funkcjonowanie, a przede wszystkim drożność wykonuje się tzw. persuflację, czyli przedmuchiwanie jajowodów. Mimo że badanie nie jest jednoznaczne i ma jedynie charakter orientacyjny często bywa wykorzystywane w leczeniu i poznawaniu przyczyny niepłodności u kobiet.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Przedmuchiwanie jajowodów polega na wprowadzeniu do jajowodów oraz jamy otrzewnej specjalnie przygotowanego gazu. Jeśli w czasie badania wykryte zostaną niewielkie zrosty, badanie może działać jak zabieg leczniczy. Po persuflację sięga się przy diagnozowaniu niepłodności oraz u tych kobiet, u których niedrożność jajowodów wywołana jest np. guzem. Badanie wykonywane jest po całkowitym zakończeniu krwawieniu, ale nie później niż w 10. dniu cyklu.

Jak się przygotować?

Persuflacja powinna być poprzedzona badaniem ginekologicznym oraz pobraniem i analizą rozmazu mikrobiologicznego z pochwy. Dodatkowo pacjentka powinna poinformować lekarza o dacie ostatniej miesiączki oraz na ok. 20 minut przed jego rozpoczęciem przyjąć czopek rozkurczający. Pozwala on zmniejszyć lub zatrzymać skurcze macicy.

Jak to wygląda?

W przypadku gdy przedmuchiwanie jajowodów będzie wymagało znieczulenia miejscowego wykonuje się morfologie , RTG oraz EKG w spoczynku (głównie u kobiet, które ukończyły 50. rok życia).

Pierwszym etapem badania jest umieszczenie w pochwie wziernika. Następnie lekarz umieszcza w nim aparat Schultza, przez który wpuszczany jest gaz (dwutlenek węgla). Wyraźne szmery w słuchawkach świadczą o całkowitej drożności jajowodów. Wykorzystując tzw. kimograf, czyli urządzenie mierzące wartość ciśnienia, można stworzyć wykres potwierdzający prawidłowe działanie jajowodów. Samo badanie trwa nie dłużej niż 20 minut.

Mimo że badanie jest bezpieczne i nie wywołuje powikłań to pojawienie się jakichkolwiek dolegliwości ( ból , osłabienie, duszności) należy zgłosić lekarzowi.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Jajniki - niepozorne źródło życia

Ból podbrzusza - znajdź przyczynę

Skręt przydatkow

Torbiele czynnościowe jajników

Torbiel Nabotha

Więcej o: