Czy potrzebna jest operacja? Problemy z kręgosłupem

Bardzo proszę o interpretację wyników. Czy to może się cofnąć? Czy będzie się pogłębiało? Bardzo proszę o pomoc. Zniesienie lordozy lędżwiowej. Dziobiaste inicjacyjne wyciągnięcia krawędzi trzonów. Wysokość trzonów w odcinku lędźwiowym zachowana. Zwężenie tarczy m-k na poziomie L5/S1 z cechami częściowej dehydratacji. Guzki Schmorla trzonów L4 oraz L3. Wymiar strzałkowy kostnych ograniczeń kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym wynosi około 15 mm. Stożek końcowy rdzenia położony na poziomie L2, bez zmian. Na poziomie cechy L5/S1 niewielkiej centralnej przepukliny jądra miażdżystego, masa przepukliny uwypukla się dokanałowo centralnie ku tyłowi na około 2mm, cechy uszkodzenia pierścienia włóknistego. Ostatnio najbardziej dokucza mi ból pośladka albo nogi - dokładniej podudzia albo całej nogi tak jakby ucisk, najgorzej jak leże na prawym boku. Czy to może być tym spowodowane? Na zdjęciach nie widać by ta zmiana mogła uciskać nerwy a jedynie może nieco dotykać worek oponowy ale w opisie nic takiego nie ma. Czy może to być niezwiązane z tym wynikiem? Mam też wyczuwalny takie spore zgrubienie właśnie w podudziu. Ogólnie ból jest wyczówalny głównie przy dotyku na wysokości kości krzyżowej, górnych pośladków i boku uda oraz podudzia.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Opisywane nieprawidłowości mogą powodować dolegliwości bólowe kręgosłupa a także objawy rwy kulszowej, jednak wynik wykonanego badania MRI powinien interpretować lekarz, który zlecał badanie. Kanał rdzenia kręgowego jest zwężony w niewielkim stopniu, więc zapewne nie ma wskazań do pilnego leczenia operacyjnego, natomiast o dalszym postępowaniu oraz sposobie leczenia może zadecydować wyłącznie Pani/a lekarz prowadzący na podstawie pełnego obrazu klinicznego.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa nie powinna powodować powstawania obrzęków lub guzów na kończynach dolnych - proszę zgłosić wykrytą zmianę na podudziu lekarzowi podczas następnej wizyty.

Więcej o: