Wyciek z piersi

Mam 25 lat. Z obydwu piersi pojawił się wyciek wodno-mleczny, nie jestem w ciąży, nie biorę żadnych leków hormonalnych ,zauważyłam też że przestały mi rosnąć włoski pod pachami, tzn jest ich coraz mniej zostają place zupełnie bez włosków, owłosienie łonowe bez zmian, mam wrażenie że na głowie też delikatnie włosy są rzadsze. Nie wiem czy to są zmiany hormonalne za to odpowiedzialne, czy należy udać się do lekarza? Dwa lata temu też był wyciek z piersi poziom prolaktyny w normie ale w górnych granicach. Czy mogę zrobić jakieś badania na własną rękę i jakie ? Do jakiego lekarza się udać rodzinnego czy ginekologa?

Odpowiada lekarz Magdalena Zmelak:

Objawy, które obserwuje Pani u siebie mogą być związane z hiperprolaktynemią, a tym bardziej, że już wcześniej poziom PRL był wysoki. Zabrakło tutaj bardzo ważnej informacji czy występują u Pani zaburzenia miesiączkowania, które występują w przypadku hiperprolaktynemi. W celu dalszej diagnostyki należy udać się do endokrynologa. Do którego potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

W diagnostyce hiperprolaktynemi oznacza się stężenie prolaktyny, należy m.in. wykluczyć niedoczynność tarczycy oraz niezbędny może być test wydzielania prolaktyny po podaniu metoclopramidu (lek dostępny na receptę). Z tego powodu lepiej zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie badania.

Więcej o: