Bóle żołądka z głodu, ale i po jedzeniu

Od miesiąca mam problemy z bólami brzucha, po których robi mi się czasem słabo. Żołądek boli z głodu, ale i po jedzeniu. Gdy jestem głodna piecze mnie w nim, a po posiłku czuje się 'pełna' mimo, że zjem bardzo mało. Ostatnio boli mnie też lewa strona brzucha bliżej pleców. Boję się, że może być to trzustka. Robiłam wszelkie możliwe badania: badania krwi, moczu, kału, USG, gastroskopię i wszystko jest OK. Żadnych zmian. Dodam, że mam 22 lata i jestem osobą szczupłą. Co może mi dolegać?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Objawy, które Pani opisuje są dosyć charakterystyczne dla choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub choroby refluksowej przełyku (szczególnie uczucie pieczenia). Jednak badanie gastroskopowe powinno uwidocznić ewentualne zmiany. Inną metodą diagnostyki refluksu jest 24-godzinna pH-metria przełykowa, jednak jest to badanie trudniej dostępne.

W planowaniu dalszego postępowania konieczne jest określenie czy objawom towarzyszy spadek masy ciała, zmiana rytmu wypróżnień, stany podgorączkowe lub objawy z innych układów.

Jeżeli wymienione badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości przed wykonaniem bardziej kompleksowej diagnostyki warto sprawdzić, czy przyczyna Pani dolegliwości nie znajduje się poza układem pokarmowym. Bardzo niespecyficzne objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą dawać choroby ginekologiczne, np. guzy jajników - dlatego sugeruję aby udała się Pani do swojego ginekologa na badanie kontrolne.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: