Na czym polega ortolifting?

Słyszałam od znajomej o czymś takim jak ortolifting. Podobno taki zabieg niweluje zmarszczki - to prawda? Na ile wystarcza taki zabieg? Na czym konkretnie polega?

Odpowiada stomatolog Iwona Gnach-Olejniczak:

Ortolifting lub szerzej Dental Face Lifting polega na trwałej poprawie wyglądu twarzy na skutek zabiegów stomatologicznych, w tym m.in. leczenia ortodontycznego. Jak wiemy, starzenie polega nie tylko na tym, że skóra traci swoją jędrność i napięcie. To proces, który swój początek ma głęboko w tkankach kostnych. Z każdym rokiem zmniejsza się ilość tkanki kostnej twarzy, w dodatku wiotczeją mięśnie - w efekcie skóra traci swoje podparcie. Gdy do tego dołożymy zmiany w samej skórze - zanikanie kwasu hialuronowego, kolagenu i pękanie włókien elastynowych, okaże się że zmarszczki i bruzdy na skórze, ale także utrata owalu twarzy, cienie pod oczami - wszystko to jest efektem starzenia wszystkich tkanek. Przerażające? Nie, raczej naturalne.

Można oczywiście odbudowywać owal twarzy, jej wypukłości za pomocą wypełniaczy, ale te wchłaniają się po pewnym czasie. Lifting stomatologiczny polega na rozbudowie łuków zębowych za pomocą ortodoncji, tak by z jednej strony uporządkować i prawidłowo ustawić wszystkie zęby, a z drugiej TRWALE odbudować zanikające podparcie kostne. Dzięki temu skóra ma się na czym oprzeć, po prostu nie wiotczeje tak szybko. Efekt odmładzający ma także wszczepienie implantów - dzięki nim regeneruje się i odbudowuje tkanka kostna szczęki i żuchwy. Gdy nie uzupełniamy ubytków, dochodzi do zaniku kości - policzki i usta nie mają prawidłowego, solidnego podparcia. Proszę zobaczyć, jak wyglądają profile bezzębnych staruszek. Usta wręcz się u nich zapadają do wewnątrz, a policzki robią się płaskie. Tak więc ortodoncja i implantologia odmładzają, podobnie jak stomatologia estetyczna. Stomatolodzy mówią wprost, wystarczy wydłużyć siekacze, by odmłodzić uśmiech. 20-latek z lekko otwartymi ustami pokazuje ok. 3,5 mm siekaczy górnych. Z wiekiem zmienia się napięcie mięśniowe, w efekcie osoby starsze pokazują w półuśmiechu raczej zęby dolne, zamiast górnych. Zatrzymanie tego procesu to domena stomatologicznego odmładzania. W zębach zapisanych jest zresztą wiele atrybutów młodości. Młode zęby są kwadratowe lub okrągłe, podczas gdy starsze przybierają kształt trójkąta. Młode szkliwo jest twarde, połyskujące, niebiesko-szare w odcieniu. U osób starszych odcień szkliwa zmienia się na pomarańczowy, jego warstwa jest coraz cieńsza, przez co zęby nie są już tak błyszczące i jasne. W terapiach anti-aging z pomocą przychodzi gabinetowe wybielanie zębów, mikroabrazja i polerowanie szkliwa, a także zakładanie licówek - wylicza ekspert UNIDENT UNION Dental Spa. Zwłaszcza te ostatnie gwarantują spektakularny powrót do młodości, idealnie kopiują bowiem kolor, przezierność i strukturę zębów młodych. A ponieważ są coraz trwalsze, pozwalają cieszyć się młodym uśmiechem przez wiele lat.

Podsumowując Dental Face Lifting, czyli odmładzanie na fotelu dentystycznym, łączy w sobie wiele technik stomatologicznych. Zaczyna się od konsultacji, na której dobiera się zabiegi, które dadzą efekt anti-aging. Ich liczba, zakres zależy od potrzeb konkretnej osoby. Co najważniejsze efekty takiego stomatologicznego liftingu są trwałe.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: