Ból pachwiny

Mam trzy problemy zdrowotne. Pierwszy z nich to mały guzek na pachwinie, który jest dosyć wyczuwalny i gdy go dotknę odczuwam ból. Drugi problem to bolący mięsień przy pachwinie, a dokładnie całe udo od pachwiny do kolana. Jest to bardzo uporczywe, gdyż jestem bardzo aktywny fizycznie i przeszkadza mi to, ponieważ nie mogę trenować, a gram dużo w piłkę. Natomiast trzeci problem to czerwone krosty na udzie, które swędzą i trochę bolą. Proszę o jakąś poradę.

Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Opisane przez Pana problemy mogą mieć kilka źródeł. To, co nasuwa się bez zbadania Pana i zebrania wywiadu to: możliwość zakażenia w obrębie tkanek uda - zarówno zakażenie bakteryjne skóry, ropień podskórny lub międzymięśniowy, jak i wirusowe odpowiedniego korzenia nerwu - półpasiec. W takim przypadku guzek w pachwinie odpowiadałby powiększonemu węzłowi chłonnemu.

Możliwe jest także wystąpienie tzw. rwy udowej - ucisk na nerw udowy, bolesnej przepukliny pachwinowej lub żylaków powrózka nasiennego. W takim przypadku wysypka byłaby objawem niezwiązanym z pozostałymi i nakładającym się na ogólny obraz choroby.

Kolejną możliwością jest także ból mięśnia uda z przetrenowania i występowania np. infekcji układu moczowego.

Dla określenia źródeł Pańskich dolegliwości konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i wykonanie badań dodatkowych.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: