Duszności i dyskomfort w klatce piersiowej

Od 4 miesięcy mam nawracające uczucie duszności i dyskomfort w klatce piersiowej. W różnych odstępach czasu. Przebadałam tarczycę, serce, płuca i kręgosłup i wyniki jakie mam nie odpowiadają takim objawom jak mam. Lekarze sugerują nerwicę, ale ja naprawdę nie przeżyłam nic traumatycznego, nie denerwuję się, nie mam stresującej pracy i nie czuję typowego lęku jaki opisywany jest przy nerwicach. Nie mam napadowych reakcji, przy których odczuwa się lęk o własne życie. Moje odczucia czasem występują w stresujących sytuacjach, po przyśpieszonym biciu serca ale też w chwilach zupełnego spokoju, jazdy samochodem, siedzeniu przy komputerze, prasowaniu. Leki uspokajające nie pomagają mi. Proszę o opinię.

Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

Jeżeli była Pani przebadana pod kątem chorób występujących dolegliwości mogących powodować przedstawione objawy i nie stwierdzono istotnych nieprawidłowości, możliwe, że ataki mogą być związane z zespołem lęku napadowego. Nie muszą występować czynniki wywołujące, ani też nie musiała Pani przejść żadnego stresującego doświadczenia, aby wystąpiły takie dolegliwości.

Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia połączona z leczeniem farmakologicznym. Jeżeli dotychczasowa terapia nie przynosi efektu może być konieczne zwiększenie dawek stosowanych preparatów lub też zmiana ich na inne.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: