Udar?

Mam 33 lata. W dniu wczorajszym nagle zrobiło mi się zimno, miałam drgawki, zimne kończyny i bardzo mocny ból tylnej części głowy. W chwili obecnej ciśnienie ok., ale puls w okolicach 114. Nadal czuję się bardzo osłabiona. Czy to może być udar?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Udary mózgu wiążą się z istotnymi ubytkami neurologicznymi i zazwyczaj objawiają się zaburzeniami świadomości, porażeniami i zmniejszeniem czucia (najczęściej jednostronnymi), padaczką, upośledzeniem mowy, zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia itp. Opis Pani dolegliwości nie jest charakterystyczny dla udaru, jednak nie można go wykluczyć z całą pewnością bez wykonania badań.

Jak często miewa Pani bóle głowy? W napach migrenowych bólów głowy mogą wystąpić objawy ochłodzenia kończyn i uczucia zimna. Opisuje Pani wystąpienie drgawek - bardzo ważne jest określenie ich charakteru - czy były to drżenia mięśniowe wywołane uczuciem zimna? Jeżeli drgawki miały charakter mimowolnych skurczów całych grup mięśni to mogły one mieć np. podłoże neurologiczne. Aby uzyskać pełną poradę dotyczącą przyczyn Pani dolegliwości konieczne jest zebranie pełnego wywiadu i przeprowadzenie badania przedmiotowego - sugeruję skontaktowanie się ze swoim lekarzem rodzinnym szczególnie w przypadku nawrotu lub nasilenia się dolegliwości.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: