Celiakia, bóle brzucha - wyniki badań

Mam 21 lat. Choruję od urodzenia na celiakie. Zgłosiłam się na SOR z bólem brzucha (śródbrzusze i nadbrzusze zwykle po posiłku) trwającym od paru dni do tego nasilający się brak apetytu i wymioty. Lekarz nie stwierdził nieprawidłowości po zrobionym rtg i usg jamy brzusznej. Morfologia tez wyszła ok. Za to badanie moczu wyszło nie zbyt dobrze.Barwa : żółta Przejrzystość : lekko mętny Ciężar: >= 1.030 pH. 5,5 Glukoza : n/w Ketony 3,90 urobilinogen w/n Bilirubina: niski Białko: wykryto 0,7 g/l Azotyny: n/w Erytrocyty n/w Leukocyty n/w. Osad moczu: Nabłonki płaskie: liczne Leukocyty: 3-5 wpw Erytrocyty świeże 0-1 wpw Erytrocyty wyługowane 1-3 wpw Pasma śluzu: b. liczne Bakterie: liczne. Czy to oznacza, że mam zapalenie dróg moczowych? Co oznacza białko w moczu?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Na początku chciałbym zaznaczyć, że bez zebrania pełnego wywiadu i przeprowadzenia badania przedmiotowego trudno jest interpretować wynik badań dodatkowych.

Nieprawidłowości w badaniu ogólnym moczu mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Mętny mocz, liczne bakterie i pasma śluzu a także podwyższona ilość białka mogą świadczyć o zakażeniu układu moczowego - należy jednak wykonać posiew moczu, aby potwierdzić lub wykluczyć takie rozpoznanie. Zbyt wysoka ilość białka w moczu może być spowodowana zarówno uszkodzeniem nerek (np. w przebiegu zakażenia, zapalenia kłębuszków nerkowych lub jako powikłanie stosowanych leków) jak również "przeładowaniem" nerek białkiem (w wyniku rozpadu krwinek czerwonych, nadmiernego wytwarzania patologicznych białek) lub zakażeniem dróg moczowych. Podwyższony poziom bilirubiny w moczu jest jednym z objawów chorób wątroby i dróg żółciowych lub rozpadu krwinek czerwonych (hemolizy).

Ciała ketonowe w moczu osób chorych na cukrzycę świadczą o niewyrównanym przebiegu tej choroby i nieskutecznym leczeniu. U osób niechorujących na cukrzycę (brak glukozy w próbce moczu świadczy, że nie jest pani diabetyczką) ketonuria często pojawia się po głodzeniu, intensywnych wymiotach, intensywnym wysiłku lub u chorych wyniszczonych w ciężkim stanie ogólnym.

Jak już wspomniałem, sugerowałbym wykonanie posiewu moczu a także poszerzenie diagnostyki o badania laboratoryjne funkcji nerek (mocznik i kreatynina z wyliczeniem GFR), wątroby (AST, ALT, bilirubinę wolną i sprzężoną), jonogram i glikemię na czczo.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: