Problem z jajnikami

Od tygodnia mam problem z jajnikami. Dokładnie bóle zaczęły się w poniedziałek i trwały do wczoraj. Dzisiaj nasilił się ból prawego jajnika...Najbardziej boli, gdy go uciskam. Dodam też, że gdy leżę na prawym bądź lewym boku, to czuję ból pleców. Boli mnie również brzuch w okolicach pępka. Gdy naciskam na nadbrzusze, to czuję jakby nerw pulsujący. Strasznie się boję.. Czułam również od poniedziałku do ok. środy zawroty głowy, które trochę ustąpiły, również nudności, które tak samo już są znikome. Czy mogą to być również pierwsze oznaki ciąży? Proszę o pomoc.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Ból w podbrzuszu może być spowodowany stanem zapalnym lub trwającą infekcją. Jedną z przyczyn objawów, które Pani opisuje może być zapalenie narządów miednicy mniejszej lub endometrioza. Jeżeli w terminie nie pojawiła się u Pani miesiączka, należy również wziąć pod uwagę możliwość ciąży pozamacicznej (prawidłowo rozwijająca się ciąża nie daje takich objawów).

Ból podbrzusza wbrew pozorom niekoniecznie musi być związany z chorobą narządów płciowych, dlatego należy również wykluczyć takie schorzenia, jak zapalenie wyrostka, zapalenie uchyłków lub odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Sugeruję, żeby w pierwszej kolejności udała się Pani do ginekologa, który po przeprowadzeniu badania przedmiotowego i wykonaniu USG narządów miednicy będzie mógł zaproponować rozpoznanie i wdrożyć potrzebne leczenie. W przypadku nasilenia się dolegliwości bólowych, pojawienia się wysokiej gorączki i innych niepokojących objawów, proszę pilnie szukać pomocy lekarskiej.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: