Anemia i co dalej

Trzy miesiące temu przez przypadek dowiedziałam się, że mam anemie z niedoboru żelaza. Nie mając żadnych objawów anemii. Poziom hemoglobiny wówczas był na poziomie 8,7 a żelazo 10. Dostałam od pani hematolog leki, preparat żelaza i kwas foliowy po dwóch tygodniach przyjmowania leków parametry poprawiły się, ale pojawiły się też zawroty i bóle głowy, uczucie bezsilności i ogólne zmęczenie. Pani doktor kazała nadal przyjmować leki. Miałam zrobione wszystkie badania hormony tarczycy, EKG, bilirubine, magnez, fosfor, potas, RTG klatki piersiowej i wszystko wyszło w normie. Leki przyjmowałam cały czas i nagle objawy ustąpiły. Po tygodniu znowu się pojawiły i po dwóch tygodniach ustąpiły, a po tygodniu znowu się pojawiły. Miałam zrobione powtórnie morfologie krwi i okazało się, że anemii już nie ma. Wyniki są w normie ale zawroty i ból głowy, ospałość, wibracje w nogach i ogólne zmęczenie zostały. Lekarka zleciła aby jeszcze przez 2 tyg. przyjmować żelazo. Objawy po tym czasie nie ustąpiły i są do dziś. Co może być przyczyną tych objawów i jak je leczyć?

Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

Do takich objawów może dochodzić jeżeli występuje niedokrwistość równocześnie z niedoboru kwasu foliowego oraz witaminy B12. W przypadku rozpoczęcia podawania kwasu foliowego, mogą się nagle ujawnić lub nasilić zaburzenia neurologiczne związane z niedoborem witaminy B12 takie jak drętwienia rąk, stóp, zaburzenia chodu, zaburzenia nastroju, pamięci.

Jednak bez dokładnego zbadania Pani i analizy dotychczas wykonanych badań, nie można postawić dokładnej diagnozy. Być może takie objawy nie są związane z występowaniem u Pani niedokrwistości. Zachęcam, żeby zgłosiła się Pani ponownie do hematologa i powiedziała o swoich obecnych dolegliwościach.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: