Ból stopy

Proszę o pomoc. Od 6 tygodni nie potrafię poradzić sobie z bólem w stopie. Dokładnie 6 tygodni temu skręciłem staw skokowy przy gwałtownym nawrocie - to znaczy stopa stała na podłożu, a resztą ciała wykonałem skręt. Cały czas mam opuchniętą kostkę, podczas chodzenia palce mimowolnie ciągnę do góry. Zaaplikowałem sobie zabiegi w postaci laseroterapi, ultradźwięków i stymulacji prądem (jestem po 7 zabiegach). Nadal nie potrafię stawać na stopie bez tabletek przeciwbólowych. Dwa zdjęcia RTG wykluczyły złamanie i pęknięcie kości. Czy powinienem coś dalej z tym robić? Czy mam czekać na poprawę?

Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

Najprawdopodobniej doszło do naciągnięcia, uszkodzenia więzadła lub uszkodzenia torebki stawowej. Skręcenia w stawie skokowym są często bagatelizowane i prowadzą do dalszych powikłań mogących skutkować niestabilnością stawu.

Urazy stawu skokowego zazwyczaj dobrze goją się dobrze, pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad. Należy w początkowym okresie dążyć do odpoczynku, odciążenia stawu, założenia opatrunku uciskowego oraz chłodzenia i uniesienia kończyny, celem ułatwienia odpływu krwi z nogi. W przypadku zmniejszenia dolegliwości ważna jest wczesna fizjoterapia, która pozwala na powrót ruchu w stawie oraz zapobiegnie nawracaniu urazu.

Jeżeli doszło do uszkodzenia aparatu więzadłowego może być niezbędne stosowanie stabilizatora, który będzie zabezpieczał przed kolejnym urazem i umożliwi gojenie się więzadeł.

W takim przypadku zachęcam do szybkiego skontaktowania się z ortopedą, który w przypadku wątpliwości zleci USG stawu skokowego.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: