Objawy nerwicy?

Moje problemy zaczęły się mniej więcej roku temu. Każdemu wyjściu z domu towarzyszyły zawroty głowy oraz lek przed upadkiem. Nogi robiły się miękkie, zalewał mnie zimny pot i trzęsły mi się ręce. Teraz pojawiło kłucie po lewej stronie piersi, przeskakiwanie serca. Często nachodzą mnie myśli, o tym, że jestem na coś chora. Myśli o śmierci wywołują silny lęk i sprawiają, że nie mogę złapać oddechu. Na całym ciele czuje mrowienie oraz drętwienie, szczególnie lewej ręki. Budzę się w nocy z szybkim pulsem i nie mogę zasnąć. Objawy nasiliły się po śmierci mojej teściowej. Czy to mogą być objawy nerwicy?

Odpowiada Justyna Pawłowska:

Zaburzenia nerwicowe związane ze stresem i pod postacią somatyczną należą do najbardziej rozpowszechnionych są one, bowiem wyrazem reakcji organizmu na niebezpieczeństwo na sygnały zagrażające bezpośrednio i (lub) symboliczne. Organizm reaguje na te zewnętrzne i wewnętrzne-nie zawsze uświadomione- bodźce objawami dyskomfortu w postaci niepokoju, napięcia, strachu, obaw, lęku. Mogą one dominować w świadomości a zarazem znajdować wyraz w reakcjach wegetatywno-somatycznych i w zachowaniu. Do najistotniejszych sytuacji które wyzwalają objawy i dolegliwości zalicza się wymagania otoczenia, obciążenia życiowe i trudności w rozwiązywaniu konfliktów wewnętrznych przewyższających możliwości przystosowawcze. Występują liczne dolegliwości ze strony układu krążenia i oddychania, niekiedy dolegliwości i objawy skupiają się na poszczególnych narządach np. sercu. Odczuwane są bóle mięśniowe, zwiększona męczliwość, niemożność odprężenia się, trudności w koncentracji uwagi, drażliwość.

Przyjmuje się powszechnie, że psychoterapia jest podstawową metodą leczenia nerwic polegająca na rozpoznawaniu istoty i mechanizmów stanów lękowych oraz nauki metod i technik relaksacyjnych.

Zobacz wszystkie porady psychologiczne

Więcej o: