Zmiana w płucach i utrata wagi

Mój tata od jakiegoś czasu zaczął chudnąć, chociaż je normalnie i ma apetyt. Jest palaczem. Miał zrobione TK klatki piersiowej, które wykazało 5mm zmianę w 9. segmencie na przeponie lewego płuca. Oprócz tego lekarz stwierdził nadciśnienie, lekką anemię. Żadne inne badania nie zostały zlecone. Ma tylko za 6 m-cy ponownie zgłosić się do poradni chirurgii kl. piersiowej. Trochę się niepokoję, bo przy wzroście 175 cm waży już 64kg. Co może być tego przyczyną?

Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Opisywane objawy są niepokojące i mogą sugerować zmianę złośliwą. Warto skonsultować się w międzyczasie z innym lekarzem specjalistą - onkologiem, pulmonologiem czy chirurgiem. Być może decyzja o wdrożeniu dalszego postępowania będzie wcześniejsza.

Warto też przyjrzeć się tacie z innej strony. Jeśli specjalista chirurg klatki piersiowej zalecił kontrolę za pół roku to najprawdopodobniej zrobił to świadomie na podstawie wyników otrzymanych badań. Jeśli założymy, że przyczyną prezentowanych objawów nie jest zmiana w płucu warto wykluczyć inne choroby - np. jelita grubego, prostaty, pęcherza moczowego. Sugerowałbym wykonanie badania kolonoskopowego (jeśli nie było niedawno wykonywane w ramach profilaktyki raka jelita grubego), a także badanie prostaty równolegle do diagnostyki zmiany w płucu.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: