Badanie w kierunku toksoplazmozy

Jestem obecnie w 18 tyg. ciąży. Właśnie odebrałam wyniki i proszę o ich interpretację: igg 0,13 iu/ml i igm 0,193 s/co. Czy powinnam się martwić?

Odpowiada lekarz Ewa Witkowska:

Uzyskane przez Panią wyniki oznaczają, że w Pani krwi nie wykryto przeciwciał przeciwko toksoplazmozie. Brak przeciwciał w klasie IgM i IgG oznacza, że nie chorowała Pani na tokspolazmozę wcześniej oraz że nie przechodzi Pani tego zakażenia teraz. Wynik badania jest jak najbardziej pomyślny, jednak proszę pamiętać, że w związku z tym, że nigdy nie chorowała Pani na toksoplazmozę nie jest Pani na nią odporna (świadczy o tym brak przeciwciał IgG) i może Pani zachorować. Dlatego warto powtarzać badanie przeciwciał IgG i IgM w czasie trwania ciąży (co 3 tygodnie - 3 miesiące), żeby w razie zakażenia jak najszybciej je wykryć i włączyć leczenie.

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia toksoplazmozą powinna Pani unikać spożywania i próbowania surowego lub półsurowego mięsa i wędlin oraz surowego mleka. Należy też dokładnie myć ręce i narzędzia kuchenne po kontakcie z tymi produktami. Wskazane jest też dokładne mycie owoców i warzyw. W przypadku kontaktu z ziemią (np. praca w ogrodzie) powinna Pani stosować rękawice ochronne (gumowe lub lateksowe). Bardzo ważne jest też, aby po każdym kontakcie z kotem, jego odchodami lub kuwetą dokładnie umyć ręce (lub o ile to możliwe unikać tych czynności).

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: