Ból w piersi promieniujący pod pachę

Odczuwam bóle w piersi, które promieniują pod pachę. Z tym problemem zwracałam się do lekarza. Miałam badania w szpitalu przy ul. Kasprzaka w Warszawie - mammografię i cytologię wykonywałam co pół roku przez trzy lata. Później zwolniono mnie z wykonywania tych badań. Mammografię ostatni raz wykonałam rok temu. Nic nie wykazała. Ból cały czas odczuwam, raz mocniej raz słabiej promieniujący pod pachę. Musi być jakieś źródło tego bólu. Coś się tam musi dziać. Zastanawiam się, czy te badania mogły czegoś nie wykazać?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Mammografia jest badaniem obrazowym, które pozwala ocenić ogniska chorobowe (lub ich brak) w piersi. Najczęściej poszukuje się zmian w budowie (guzy, torbiele) i ocenia się ich charakter. Prawidłowy wynik badania mammograficznego pozwala z reguły wykluczyć obecność np. procesu rozrostowego albo torbieli, która powiększając się może powodować ból. Jednak trzeba mieć świadomość, że takie badanie ma swoje ograniczenia i nie pozwala na diagnozowanie wszystkich zaburzeń. Badaniem, które preferuje się u młodszych kobiet (poniżej 35 r.ż.) jest USG piersi, ponieważ ze względu na nieco inną budowę gruczołu sutkowego u tych kobiet ocena mammograficzna może być utrudniona.

Z Pani opisu rozumiem, że ból jest stały, niezwiązany z cyklem miesiączkowym. Ważną cechą, która może pomóc w diagnostyce przewlekłego bólu jest jego charakter. Jeśli jest to ból promieniujący, kłujący lub piekący, może mieć on podłoże nerwowe. W przypadku nerwobólu (neuralgii) często przyczyną dolegliwości jest uciśnięty nerw lub zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa. Diagnozowaniem i leczeniem przewlekłych zespołów bólowych zajmują się neurolodzy. Skierowanie na taką konsultację może wystawić Pani lekarz rodzinny, bo uprzednim dokładnym zbadaniu i ewentualnym zleceniu kolejnych badań obrazowych.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: