Alergia czy coś innego?

Lekarz rodzinny stwierdził, że mam alergię na środki chemiczne. Kilka razy mi się zdarzyło w ostatnim czasie zemdleć i kłopoty z oddychaniem co nigdy mi się nie przytrafiało. Bardzo źle się czułam słabo mi się robiło, a nawet wymiotowałam. Dodam do tego ze w ostatnim czasie mój tata ciężko zachorował, po czym zmarł i bardzo to przeżyłam. Kosztowało mnie to sporo nerwów. Nigdy nie narzekałam na zdrowie, proszę mi doradzić, czy to jest związane z alergią, czy może mam astmę?

Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Objawy, które Pani opisuje, oczywiście mogą być związane z silną reakcją alergiczną. Astmy również nie można wykluczyć na podstawie przedstawianych przez Panią dolegliwości. W celu postawienia rozpoznania proszę się udać do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej celem otrzymania skierowania na badanie spirometryczne (diagnostyka astmy) i punktowe testy skórne (alergia).

Proszę również rozważyć, zważywszy na opisywany przez Panią kontekst osobisty, konsultację psychologiczną lub psychiatryczną - przyczyną prezentowanych przez Panią dolegliwości może być depresja.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: