Cyklosporyna

Cyklosporyna to organiczny związek chemiczny o działaniu immunosupresyjnym, szeroko wykorzystywany w medycynie. Choć bywa stosowany głównie przez osoby po przeszczepie, leczy też inne schorzenia m.in. ostre atopowe zapalenie skóry. Przyjmowany zbyt długo może doprowadzić do poważnych zmian chorobowych w organizmie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawowym zadaniem cyklosporyny jest zapobieganie i hamowanie reakcji układu immunologicznego . Obniżenie jego aktywności ma szczególne znaczenie dla pacjentów po przeszczepie. Dzięki niej organizm nie traktuje przeszczepionego narządu jak zagrożenia i nie dochodzi do jego odrzucenia. Cyklosporyna, podawana w mniejszych dawka może być bardzo skuteczna w leczeniu innych schorzeń np. łuszczycy . Substancja przepisywana jest na receptę i podawana według zaleceń lekarza.

Co to jest i jak to działa?

Cyklosporyna składa się z 11 aminokwasów i pozyskiwana jest z Tolypocladium inflatum, jednego z grzybów. Jej szczególne właściwości immunosupresyjny pozwoliły na stworzenie farmaceutyku zapobiegającego odrzuceniu przeszczepu. Cyklosporyna hamuje niektóre reakcje immunologiczne oraz modyfikuje występujący w organizmie stan zapalny. Zmniejsza wydzielanie czynnika przyspieszające wzrost komórek, oddziałuje na limfocyty typu pomocniczego oraz wpływa, ale nie zakłóca procesów zachodzących w komórkach. Dodatkowo cyklosporyna łagodzi świąd i pieczenie.

Kiedy i kto może ją przyjmować?

Cyklosporyna znalazła zastosowanie przede wszystkim w transplantologii. Podawana jest pacjentom po przeszczepie serca, płuc, nerek, wątroby, jelita cienkiego, trzustki oraz skóry. Lek ten zapobiega odrzuceniu przeszczepionego organu. Dodatkowo stasuje się go w leczeniu ostrego atopowego zapalenia skóry oraz łuszczycy. Niektóre badania dowodzą, że cyklosporyna może łagodzić skutki wywołane udarem mózgu lub poważnym uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Preparaty zawierające ten związek stosowane są w leczeniu zespołu suchego oka i podawany jest formie kropel do oczu.

Cyklosporyny może być jednak niebezpieczna. Nie powinny jej stosować przede wszystkim osoby z chorobą nerek, wątroby, nadciśnieniem opornym na leczenie. Ich stosowanie jest niedopuszczalne przy zakażeniu wirusowym oraz nowotworach złośliwych (chłoniaki, nowotwory skóry).

Cyklosporyna występuje naturalnie w mleku matki, dlatego karmiące kobiety powinny zrezygnować z jej przyjmowania lub przestać karmić piersią .

Przykre dolegliwości

Mimo że cyklosporyna jest bardzo skutecznym lekiem u pacjentów po przeszczepie bardzo często pojawia się szereg dolegliwości lub schorzeń wywołanych przyjmowaniem farmaceutyku. Najczęściej występujące powikłania to:

- zaburzenie czynności nerek

- bóle głowy

- drżenie

- nadciśnienie tętnicze

- hiperlipidemia

U części pacjentów mogą również wystąpić wymioty, nudności, skurcze mięśni, jadłowstręt, ginekomastia, osłabienie, nadmierne owłosienie, wysypki alergiczne oraz zaburzenia miesiączkowania. Jednak ten rodzaj dolegliwości towarzyszy małej grupie chorych przyjmujących cyklosporynę.

Czytaj także:

Przeszczepy

Żywy dawca nerki, czyli 2-1=2

Nie chcemy oddawać bliskim nerki

Transplantologia, czyli co i jak można dziś przeszczepiać

Kto może zostać dawcą szpiku

Więcej o: