Guzek pod pachą

Mam guzka pod pachą, ma 2 cm. Byłam na usg, lekarz stwierdził, że nie wie co to jest, bo guzek jest "dziwny" i z martwicą. Na szyi mam węzły chłonne powiększone z jednej strony. Guzek rośnie pomimo tego, że biorę antybiotyki. Proszę o poradę jak dalej postępować.

Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Objawy, które Pani opisuje wymagają zgłoszenia się do lekarza pierwszego kontaktu i poszerzenia diagnostyki. Bez dokładnego Pani zbadania i zlecenia dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych nie można powiedzieć nic wiążącego!

Jest wiele stanów, które mogą przebiegać z powiększeniem węzłów chłonnych (zakładam, że guzek pod pachą również może być takim węzłem, choć nie musi). Od infekcji dróg oddechowych lub/i węzłów (bakteryjnej, grzybiczej, gruźliczej), przez zakażenia w obrębie jamy ustnej (nieleczone zęby), choroby rozrostowe (chłoniaki), ziarniniakowe (sarkoidoza) i wiele innych. Bywa też, że węzły chłonne są powiększone bez wyraźnego powodu lub jako pozostałość po przebytej infekcji.

Przede wszystkim do pełnej oceny Pani stanu istotne są takie informacje, jak - wielkość węzłów i guzka pod pachą, bolesność lub jej brak, to czy guzki/węzły łączą się w grupy, czy są twarde czy miękkie, czy są ruchome czy zrośnięte w nieruchomy pakiet, jak szybko następują wszelkie zmiany, czy skóra nad guzkami/węzłami jest zaczerwieniona, ciepła, czy ropieje. Oprócz tego ważne są informacje o Pani stanie ogólnym, a także to czy przebyła Pani niedawno jakąś infekcję itp.

Z badań podstawowych w pierwszej kolejności sugerowałbym Pani rozważenie - morfologii krwi, wskaźników zapalnych (OB, CRP), odczynu tuberkulinowego. Te badania mogą przybliżyć Pani lekarza do diagnozy i rozwiać wątpliwości.

Warto też zastanowić się nad wykonaniem USG węzłów i guzka u innego specjalisty, a także badania RTG klatki piersiowej.

Podsumowując, sugeruję rozpoczęcie dalszej diagnostyki i zaplanowanie badań diagnostycznych wraz z lekarzem rodzinnym!

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: