Dziwny posmak w ustach

Od kilku dni po zjedzeniu czegokolwiek natychmiast odczuwam dziwny gorzko-metaliczny smak w ustach. Nie towarzysza temu żadne bóle żołądka ani inne dolegliwości. Jest to jednak duży dyskomfort i zanim pójdę do lekarza, chciałabym wiedzieć czy to nie jest coś, czym trzeba się martwić. Jestem za granicą i za 3 tygodnie będę mogła skorzystać z porady lekarza domowego.

Odpowiada lekarz Ewa Witkowska:

Istnieje całkiem duża grupa przyczyn mogąca dawać opisane przez Panią objawy. Przyczyną gorzkiego posmaku w ustach może być kamica pęcherzyka żółciowego, niewłaściwa dieta (zawierająca dużo cukru, białego ryżu, tłuszczu, kawy czy czarnej herbaty) albo spożycie zbyt dużej ilości benzopirenów (substancji powstających podczas grillowania potraw). Smak metaliczny występuje np. w zatruciu chromem, zbyt wysokim stężeniem potasu we krwi (ale wtedy najczęściej występuje też mrowienie rąk i nóg) lub w grzybicy jamy ustnej (towarzyszy wtedy suchość jamy ustnej i biały nalot na języku). Metaliczny posmak w ustach może też być spowodowany przyjmowaniem niektórych leków np. klindamycyny.

Wymienionych przez Panią objawów nie wolno zbagatelizować, dlatego wskazana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kiedy to tylko będzie możliwe.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: