"Problemy" to bardzo szerokie pojęcie i może obejmować zarówno zmiany zwyrodnieniowe jak i stany po urazach stawów kolanowych. Dlatego postaram się przedstawić kilka ogólnych uwag dotyczących form aktywności fizycznej, najmniej obciążających kolana.
Pływanie jest idealnym rozwiązaniem dla osób z chorobami stawów kolanowych i nie tylko. Woda wypiera nasze ciała dzięki czemu kolana są odciążone, nie dochodzi do nagłych przyspieszeń i związanych z nimi przeciążeń. Poza tym pływanie i ćwiczenia w wodzie generalnie uznawane są za jedną z najzdrowszych form uprawiania sportu.
Ostatnimi czasy bardzo modny stał się nordic walking, w którym stosowanie kijków biegowych również pozwala na odciążenie kolan i przeniesienie części ciężaru ciała na ręce.
Jazda na rowerze może być zalecana osobom, u których wystąpił uraz (zwichnięcie, złamanie) w obrębie stawu kolanowego, i które stopniowo chcą powrócić do aktywności fizycznej. Ważne jest, by podczas jazdy zachować w miarę równomierne i stałe tempo bez nagłych przyspieszeń i obciążeń, które mogą powodować nadmierne obciążenie stawów.
W schorzeniach stawów kolanowych powinno się unikać sportów związanych z dynamicznym obciążaniem kończyn dolnych, takich jak bieganie, piłka nożna, koszykówka, siatkówka, tenis, narciarstwo, a także związanych z podnoszeniem dużych ciężarów.