Rytm serca

Jak samodzielnie rozpoznać zaburzenia rytmu serca?

Zaburzenia rytmu serca nie są chorobą, którą da się rozpoznać samodzielnie. Istnieją co prawda objawy, które mogą naprowadzić nas na podejrzenie zaburzeń rytmu, a o których wspomnę w dalszej części odpowiedzi. Aby jednak postawić rozpoznanie i określić sposób leczenia konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań, takich jak m.in. badanie EKG (elektrokardiografia), 24godzinne badanie EKG, echokardiografia itp. Czasem dla dokładnego określenia charakteru zaburzeń i próby leczenia konieczne jest wykonanie badań inwazyjnych - mapowanie przedsionka w poszukiwaniu źródeł arytmii i ablacja (niszczenie) ognisk arytmii.

Wracając do objawów naprowadzających - najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza z uczuciem kołatania serca, nagłego odczuwania bicia serca, "świadomości bicia serca". Objawy te mogą występować w nocy, a nawet wybudzać chorego ze snu. Może im towarzyszyć uczucie lęku, osłabienie, zawroty głowy, omdlenie, a nawet utrata przytomności i ból w klatce piersiowej. Kolejnym śladem naprowadzającym może być nieregularne bicie serca wyczuwane na tętnicy promieniowej (badanie pulsu na nadgarstku).

Wszystkie te objawy powinny nakłonić nas do wizyty u lekarza specjalisty, każda bowiem arytmia jest odstępstwem od normy i może wiązać się z niebezpiecznymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. Pamiętajmy jednak, że zaburzenia rytmu serca mogą również nie dawać absolutnie żadnych objawów!

Więcej o: