Zaburzenia rytmu serca nie są chorobą, którą da się rozpoznać samodzielnie. Istnieją co prawda objawy, które mogą naprowadzić nas na podejrzenie zaburzeń rytmu, a o których wspomnę w dalszej części odpowiedzi. Aby jednak postawić rozpoznanie i określić sposób leczenia konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań, takich jak m.in. badanie EKG (elektrokardiografia), 24godzinne badanie EKG, echokardiografia itp. Czasem dla dokładnego określenia charakteru zaburzeń i próby leczenia konieczne jest wykonanie badań inwazyjnych - mapowanie przedsionka w poszukiwaniu źródeł arytmii i ablacja (niszczenie) ognisk arytmii.
Wracając do objawów naprowadzających - najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza z uczuciem kołatania serca, nagłego odczuwania bicia serca, "świadomości bicia serca". Objawy te mogą występować w nocy, a nawet wybudzać chorego ze snu. Może im towarzyszyć uczucie lęku, osłabienie, zawroty głowy, omdlenie, a nawet utrata przytomności i ból w klatce piersiowej. Kolejnym śladem naprowadzającym może być nieregularne bicie serca wyczuwane na tętnicy promieniowej (badanie pulsu na nadgarstku).
Wszystkie te objawy powinny nakłonić nas do wizyty u lekarza specjalisty, każda bowiem arytmia jest odstępstwem od normy i może wiązać się z niebezpiecznymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. Pamiętajmy jednak, że zaburzenia rytmu serca mogą również nie dawać absolutnie żadnych objawów!