Usunięcie wyrostka robaczkowego

Czy to prawda, że zrosty po usunięciu wyrostka robaczkowego mogą być bardzo groźne? Mój 12-letni syn przeszedł niedawno zabieg appendektomii, a teraz narzeka na ból brzucha. Boję się, czy nie doszło do uszkodzenia jelita grubego. Jak się upewnić, że wszystko jest w porządku? Ile czasu po zabiegu mogą utrzymywać się dolegliwości?

Zrosty tworzą się po każdej operacji przebiegającej z otwarciem jamy brzusznej (także po operacjach laparoskopowych). Jednak tylko u małego procenta chorych stanowią one istotny problem kliniczny. U części pacjentów powstałe zrosty mogą dawać objawy bólowe, które nierzadko utrzymują się wiele miesięcy a nawet lat. W takich sytuacjach można podjąć próbę laparoskopowego przecięcia zrostów (choć zabieg taki nie daje gwarancji wyleczenia, a paradoksalnie może nawet doprowadzić do powstania większej ilości zrostów).

Najgroźniejszym powikłaniem powstania zrostów jest niedrożność mechaniczna jelit. Jeżeli dojdzie do całkowitego "zatkania" jelita, objawy pojawiają się bardzo szybko - silny ból brzucha nasilający się falami, wzdęcie, nudności i wymioty. W takiej sytuacji zazwyczaj niezbędna jest pilna interwencja chirurgiczna. Innymi alarmującymi objawami są: gorączka, szybkie tętno (powyżej 100/min), wzmożone napięcie mięśni brzucha i bardzo duża bolesność przy dotykaniu brzucha. Mogą to być objawy rozwijającego się niedokrwienia jelita.

O wiele częściej niedrożność jelita jest tylko częściowa i wtedy objawy nie są tak dramatyczne. W przypadku uporczywych bólów brzucha, szczególnie w operowanej okolicy, które utrzymują się wiele tygodni po operacji, warto skonsultować się z chirurgiem, który przeprowadzi diagnostykę różnicową takich dolegliwości i zadecyduje o sposobie leczenia.

Więcej o: