Zasadniczo na ospę choruje się raz w życiu. Są jednak opisywane przypadki powtórnego zachorowania. Dzieje się tak gdy pierwsze zachorowanie miało miejsce bardzo wcześnie (w ciągu pierwszych miesięcy życia), kiedy w organizmie dziecka nadal znajdują się przeciwciała matki. Inną przyczyną powtórnego zachorowania na ospę może być bardzo łagodny, skąpoobjawowy przebieg pierwszej choroby. Ospa może rozwinąć się drugi raz u osób z obniżoną odpornością (przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HIV, chorujących na nowotwory). Należy też wziąć po uwagę, że "ospa", którą przeszliśmy w dzieciństwie, mogła wcale ospą nie być. Zdarzają sie przypadki, gdy jest ona mylona z innymi chorobami zakaźnymi wieku dziecięcego.
Osobnym problemem jest półpasiec, który może rozwinąć się u osoby, która wcześniej chorowała na ospę. Nie jest to jednak rzeczywiste zakażenie, tylko reaktywacja "śpiącego" wirusa.
Niezależnie od przyczyny, jeżeli po kontakcie z osobą zakażoną wirusem ospy na skórze zacznie pojawiać się wysypka lub pęcherzyki, warto niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wcześnie rozpoczęte leczenie antywirusowe skraca i łagodzi przebieg choroby.