Mrowienie wokół ust

Często odczuwam mrowienie wokół ust. Czy to objaw choroby?

Uczucie tak zwanego "mrowienia", czyli inaczej parestezje, może być powodowane przez wiele czynników, niekoniecznie związanych z obecnością choroby.

W poszukiwaniu przyczyn nawracających parestezji ważne są m.in. częstość ich występowania i okoliczności, które je wyzwalają. Jeżeli pojawiają się podczas stosowania określonych kosmetyków (lub np. pasty do zębów) mogą świadczyć o uczuleniu na ich składniki. Mrowienie okolic języka i warg, szczególnie jeśli towarzyszą im kurcze mięśniowe, może świadczyć o hipokalcemii, czyli niedoborze wapnia w organizmie. Parestezje oraz osłabienie siły mięśniowej mogą być również pierwszym objawem niedoboru witaminy B12.

Jeżeli kiedykolwiek została Pani lub Pan ugryziona przez kleszcza, zaburzenia czucia i parestezje mogą świadczyć o przewlekłej boreliozie, która w późnym stadium atakuje układ nerwowy. (Warto pamiętać, że charakterystyczny rumień na skórze po ugryzieniu kleszcza, który najczęściej kojarzony jest z zakażeniem Borellią, pojawia się "tylko" u 75-80% chorych.)

Bardzo ważne jest, by w przypadku wystąpienia dodatkowych objawów (np. osłabienia siły mięśniowej albo bólu) udać się do specjalisty - neurologa, żeby wykluczyć schorzenia układu nerwowego. Naszą szczególną uwagę powinny zwrócić m.in. zaburzenia wzroku (nagła zmiana ostrości widzenia, problem z rozpoznawaniem kolorów, widzenie podwójne, oczopląs) oraz zmniejszone czucie w kończynach - są to jedne z wczesnych objawów stwardnienia rozsianego, groźnej postępującej choroby ośrodkowego układu nerwowego.

Więcej o: