Czy Facebook zmienia nasz mózg?

Brytyjscy naukowcy zaobserwowali związek między liczbą znajomych, których mamy na Facebooku a ilością istoty szarej w niektórych rejonach mózgu. Badacze z University College London twierdzą także, że im więcej kontaktów towarzyskich utrzymujemy na portalach społecznościowych, tym więcej mamy ich w rzeczywistości.

Z Facebooka korzysta dziś ponad 750 milionów osób na całym świecie. Ilość znajomych, których mamy na portalu różni się znacznie w zależności od użytkownika: niektórzy skupiają wokół siebie jedynie nieliczne grono najbliższych przyjaciół, inni szczycą się setkami czy nawet tysiącami kontaktów towarzyskich.

Badacze wzięli użytkowników Facebooka pod lupę. Grupa 125 aktywnie korzystających z portalu studentów z University College London została poddana rezonansowi magnetycznemu mózgu. Naukowcy zliczyli również ilość ich znajomych w świecie wirtualnym i rzeczywistym. Naukowcy ustalili m. in., że przeciętny student ma wśród znajomych na Facebooku średnio 300 osób. Czego jeszcze się dowiedzieli?

Im więcej znajomych na Facebooku, tym więcej istoty szarej

Eksperci zaobserwowali, że badani, którzy mają szersze grono znajomych w sieci, charakteryzują się większą ilością substancji szarej m. in. w ciele migdałowatym, czyli tej części mózgu, która odpowiada za reakcje emocjonalne i pamięć emocji. W przypadku niektórych obszarów mózgu ilość substancji szarej jest uzależniona zarówno od liczby kontaktów w sieci, jak i tych podtrzymywanych w świecie rzeczywistym. Są jednak takie rejony w mózgu, gdzie ten związek zauważono jedynie dla relacji w świecie wirtualnym, nie dla rzeczywistych znajomości. Czy to oznacza, że korzystanie z Internetu i portali społecznościowych zmienia nasz mózg?

Badacze mówią na razie o pewnej zależności, nie wskazują kierunku tych oddziaływań. Nie wiadomo jeszcze, czy większa ilość substancji szarej czyni nas bardziej towarzyskimi czy może aktywne podtrzymywanie kontaktów, w tym także tych online, przyczynia się do zwiększenia jej ilości.

Odpowiedzi odroczone w czasie

Zjawisko budowania sieci społecznych w Internecie budzi zaciekawienie nie tylko socjologów czy psychologów. Portale społecznościowe stały się również obiektem badań neurologów, którzy czujnie obserwują, czy nowo powstające sposoby komunikowania się odzwierciedlają się w sposobie funkcjonowania naszego mózgu.

Dziś jest jeszcze za wcześnie na wysuwanie wniosków, jakoby rzeczywiście tak miało być. Naukowcy patrzą z nadzieją w przyszłość. Są ciekawi, czy struktura mózgu ludzkiego będzie podlegać zmianom wraz z czasem i wydłużającym się okresem korzystania z portali społecznościowych.

Zobacz także:

Nakarm swój mózg!

Jak dożyć setki?

Ciężki poranek? Poznaj winowajców!

Stalking - problem nie tylko celebrytów!

Ilu znajomych masz na Facebooku?
Więcej o: