Jeśli okaże się, że mamy reumatyzm, to masaż podziała, ale tylko tak, jak działa aspiryna - złagodzi skutki, nie usuwając przyczyny. Zmiany reumatyczne w kościach są nieodwracalne i o ile nie zapobiegnie się im przez aktywność fizyczną, nie da się ich wyleczyć masażem.
Stawy bolą również z powodu przeciążenia mięśni, więzadeł i torebki stawowej. Przeciążenie może być wynikiem monotonnej pracy, kiedy na przykład osiem godzin siedzimy za biurkiem albo stoimy, obsługując klientów.
Powodem niekorzystnych zmian wywołujących ból w stawach może być też wada postawy, która prowadzi do przeciążeń kręgosłup .
Jeśli nie będziemy się gimnastykować i korzystać z masażu, by zlikwidować przeciążenia w mięśniach i stawach, może dojść do zmian zwyrodnieniowych.
Organizm zacznie bronić się przed przeciążeniem ograniczając ruchomość stawów. Utworzą się w nich narośla kostne. W stopniowo unieruchamianym stawie zacznie zanikać chrząstka. Gdy całkowicie zaniknie, przy każdej próbie ruchu będziemy odczuwać bardzo silny ból. Zrezygnujemy więc z jakiegokolwiek ruchu doprowadzając do całkowitego i trwałego usztywnienia stawu.
Trzeba być czujnym. Nieprzyjemne swędzenie w okolicach stawu lub lekki nawet ból jest sygnałem organizmu, że zachodzą w nim niepokojące zmiany. Kiedy jesteśmy młodzi, zazwyczaj lekceważymy takie sygnały. Ból nie jest wtedy szczególnie dotkliwy, bo organizm jest jeszcze silny a zmiany w stawach niezbyt zaawansowane.
Niestety z wiekiem zmiany w stawach i kościach pogłębiają się, a zdolność do regeneracji jest coraz mniejsza. Jeśli na przykład w młodości mamy nierówny chód, to na starość będziemy kuleć. Ucisk zniekształconych w wyniku przeciążeń kręgów na korzonki nerwowe może też z wiekiem doprowadzić do zaburzeń pracy serca , żołądka czy układu oddechowego .
Jeśli terapeuta stwierdzi, że stawy bolą nas z powodu przeciążenia mięśni, to warto korzystać z masażu przynajmniej raz na kilka miesięcy. Dzięki ugniataniu i rozcieraniu masażysta jak z gąbki wyciska z przeciążonych mięśni zalegający w nich kwas mlekowy. Poprawia się wtedy ich ukrwienie. Mięśnie i stawy stają się bardziej elastyczne.
W przypadku, gdy w stawach zaszły już zmiany zwyrodnieniowe - utworzyły się narośla kostne, chrząstka zaczęła zanikać, a możliwość ruchu jest ograniczona - trzeba zastosować terapię manualną. W trakcie takiego zabiegu masażysta chwyta i porusza kośćmi pacjenta względem siebie. Robi to tak, by zmniejszyć narośla i stopniowo przywrócić ruchomość w stawie.
Ból stawów może być również skutkiem doznanych kiedyś urazów: stłuczeń, złamań lub zwichnięć. Wtedy działanie masażu jest podobne jak w przypadku zmian wywołanych przeciążeniem mięśni i stawów. Tyle tylko, że potrzebnych jest więcej zabiegów. Do zlikwidowania skutków przeciążenia mięśni wystarczy czasami tylko kilka zabiegów. Jeśli jednak zmiany spowodowane dawnymi urazami i zdążyły się już utrwalić, możemy potrzebować 12-18-miesięcznej terapii.
Ważne, by trafić do doświadczonego masażysty. Nie może działać rutynowo, bo u każdego pacjenta zmiany mają nieco inny przebieg.
Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.