Czy bóle stawów można usunąć, stosując masaż?

Jeśli dokucza nam ból stawów, najlepiej iść do lekarza, bo powodów takiego bólu może być wiele. Jeśli dokucza nam ból stawów, najlepiej iść do lekarza, bo powodów takiego bólu może być wiele.

Jeśli okaże się, że mamy reumatyzm, to masaż podziała, ale tylko tak, jak działa aspiryna - złagodzi skutki, nie usuwając przyczyny. Zmiany reumatyczne w kościach są nieodwracalne i o ile nie zapobiegnie się im przez aktywność fizyczną, nie da się ich wyleczyć masażem.

Stawy bolą również z powodu przeciążenia mięśni, więzadeł i torebki stawowej. Przeciążenie może być wynikiem monotonnej pracy, kiedy na przykład osiem godzin siedzimy za biurkiem albo stoimy, obsługując klientów.

Powodem niekorzystnych zmian wywołujących ból w stawach może być też wada postawy, która prowadzi do przeciążeń kręgosłup .

Jeśli nie będziemy się gimnastykować i korzystać z masażu, by zlikwidować przeciążenia w mięśniach i stawach, może dojść do zmian zwyrodnieniowych.

Organizm zacznie bronić się przed przeciążeniem ograniczając ruchomość stawów. Utworzą się w nich narośla kostne. W stopniowo unieruchamianym stawie zacznie zanikać chrząstka. Gdy całkowicie zaniknie, przy każdej próbie ruchu będziemy odczuwać bardzo silny ból. Zrezygnujemy więc z jakiegokolwiek ruchu doprowadzając do całkowitego i trwałego usztywnienia stawu.

Trzeba być czujnym. Nieprzyjemne swędzenie w okolicach stawu lub lekki nawet ból jest sygnałem organizmu, że zachodzą w nim niepokojące zmiany. Kiedy jesteśmy młodzi, zazwyczaj lekceważymy takie sygnały. Ból nie jest wtedy szczególnie dotkliwy, bo organizm jest jeszcze silny a zmiany w stawach niezbyt zaawansowane.

Niestety z wiekiem zmiany w stawach i kościach pogłębiają się, a zdolność do regeneracji jest coraz mniejsza. Jeśli na przykład w młodości mamy nierówny chód, to na starość będziemy kuleć. Ucisk zniekształconych w wyniku przeciążeń kręgów na korzonki nerwowe może też z wiekiem doprowadzić do zaburzeń pracy serca , żołądka czy układu oddechowego .

Jeśli terapeuta stwierdzi, że stawy bolą nas z powodu przeciążenia mięśni, to warto korzystać z masażu przynajmniej raz na kilka miesięcy. Dzięki ugniataniu i rozcieraniu masażysta jak z gąbki wyciska z przeciążonych mięśni zalegający w nich kwas mlekowy. Poprawia się wtedy ich ukrwienie. Mięśnie i stawy stają się bardziej elastyczne.

W przypadku, gdy w stawach zaszły już zmiany zwyrodnieniowe - utworzyły się narośla kostne, chrząstka zaczęła zanikać, a możliwość ruchu jest ograniczona - trzeba zastosować terapię manualną. W trakcie takiego zabiegu masażysta chwyta i porusza kośćmi pacjenta względem siebie. Robi to tak, by zmniejszyć narośla i stopniowo przywrócić ruchomość w stawie.

Ból stawów może być również skutkiem doznanych kiedyś urazów: stłuczeń, złamań lub zwichnięć. Wtedy działanie masażu jest podobne jak w przypadku zmian wywołanych przeciążeniem mięśni i stawów. Tyle tylko, że potrzebnych jest więcej zabiegów. Do zlikwidowania skutków przeciążenia mięśni wystarczy czasami tylko kilka zabiegów. Jeśli jednak zmiany spowodowane dawnymi urazami i zdążyły się już utrwalić, możemy potrzebować 12-18-miesięcznej terapii.

Ważne, by trafić do doświadczonego masażysty. Nie może działać rutynowo, bo u każdego pacjenta zmiany mają nieco inny przebieg.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: