Seks nastolatków - co na to Polacy?

Na inicjację seksualną przed uzyskaniem pełnoletności jest za wcześnie - twierdzą dorośli, nawet ci, którzy sami tej zasady nie przestrzegali. Co o tym myślą nastolatki? Oczywiście, sądzą wręcz przeciwnie...

National Geographic Channel w związku z premierą ósmego sezonu niezwykle popularnej serii Tabu, który obnaża zachowania i style życia ludzi na całym świecie, zlecił badania Polaków. Rodacy w wieku 15+ byli pytani o stosunek do seksu nastolatków.

Generalnie akceptujemy uprawianie seksu przed ślubem. Zaledwie 10% społeczeństwa sprzeciwia się rozpoczęciu współżycia przed wstąpieniem w związek małżeński, niezależnie od wieku i płci.

Kiedy zaczynać?

Wśród osób w wieku 15-17 lat aż 73% chłopców stwierdziło, że właśnie teraz znajdują się w wieku, w którym można rozpocząć współżycie. Wynik jest niższy wśród dziewcząt, ale i tak ponad połowa z nich (55%) podziela zdanie chłopców.

Co pewnie nie dziwi, inne zdanie na ten temat mają osoby dorosłe. Uważają one, że właściwym wiekiem na inicjację seksualną jest dopiero pełnoletniość lub ślub. Tego zdania jest odpowiednio 81% kobiet i 59% mężczyzn w wieku powyżej 35 lat. Tylko 17% kobiet w wieku 35+ uważa za odpowiednie rozpoczęcie współżycia przed 18 rokiem życia, chociaż 32% z nich pożegnała się z dziewictwem przed pełnoletnością.

Na całe życie?

Zaskakuje natomiast, że to najmłodsi myślą bardziej pozytywnie o wierności. "Tylko" ponad 40% nastolatków (w wieku 15-17 lat) i aż blisko 60% osób po 35 roku życia uważa, że nie ma potrzeby ograniczania się w ilości partnerów seksualnych.

O badaniu:

Badanie internetowe CAWI na zlecenie National Geographic Channel zostało zrealizowane przez Aegis Media na próbie 2 377 Polaków w wieku 15 i więcej lat.

Nastoletni seks - pierwszy odcinek nowej serii Tabu

Czy nam się to podoba czy też nie, nastolatki prowadzą aktywne życie seksualne. Jak ich rodziny i towarzystwo radzą sobie z tym trendem? Jak wychowani w innej kulturze rodzice przyjmują do wiadomości, że ich nastoletnie córki mogą same zostać wkrótce matkami? Dojrzewanie i jego efekty coraz częściej stają się tematem tabu.

Film możesz zobaczyć tutaj

Zwiastun całej serii Tabu

Czytaj także: Dziewictwo - powód do wstydu

Zobacz wideo
Więcej o: