Rzeżączka

Rzeżączka zaliczana jest do chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową, ale nie tylko. Bakterie wywołujące schorzenie mogą znajdować się na przedmiotach do codziennej higieny używanych przez zakażoną osobę.

Zdarza się, że zarażona rzeżączką matka przekazuje chorobę dziecku w czasie porodu. Dla noworodków bakterie rzeżączki są bardzo niebezpieczne. Zakażenie może prowadzić do zapalenia spojówek, a w niektórych przypadkach, nawet do całkowitej utraty wzroku .

Objawy

- u kobiet: upławy, ból przy oddawaniu moczu

- u mężczyzn: pieczenie i wyciek ropny lub śluzowy z cewki moczowej, ból przy oddawaniu moczu oraz przy wzwodzie.

Przyczyny

Dwoinka rzeżączki przenosi się niemal wyłącznie drogą kontaktów płciowych; wyjątkiem jest sytuacja zakażenia podczas porodu przez matkę spojówek oczu dziecka (zapobiegawczo po porodzie zakrapla się do oczu noworodka azotan srebra).

Czynniki ryzyka

Wielu partnerów seksualnych.

Powikłania

Zapalenia pęcherza moczowego, stawów i narządów układu rozrodczego, uszkodzenie oka przez zakażenie jego błon, a uogólnione zakażenie krwi ( sepsa ), zapalenie cewki i pęcherza moczowego.

Diagnostyka

Badanie bezpośrednie i posiew wydzieliny z narządów płciowych.

Leczenie

Antybiotykoterapia, przede wszystkim z użyciem penicylin (np. Amoksycylina), cefalosporyn (np. Ceftriakson), i chinolonów (np. Cipronex).

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: