Jaka jest skuteczność naturalnych metod regulacji urodzeń?

Nazwa ?naturalna metoda regulacji płodności? wzięła się stąd, że jest ona stosowana do obserwacji cyklu kobiety.

Jaka jest skuteczność naturalnych metod regulacji urodzeń?

Nazwa "naturalna metoda regulacji płodności" wzięła się stąd, że jest ona stosowana do obserwacji cyklu kobiety.

Do czego zaś ta obserwacja może służyć, jest sprawą drugorzędną. Można bowiem wybierać dni niepłodne i wtedy współżyć - wówczas metoda ta służy antykoncepcji. Ale jest i odwrotnie - można wybierać dni płodne właśnie po to, żeby wówczas współżyć. Tę metodę wykorzystuje się w diagnostyce i leczeniu niepłodności. Jest ona ekologiczna i prosta.

Metody naturalne polegają na obserwacji ciepłoty ciała (najlepiej w pochwie, ewentualnie w ustach), jakości śluzu (śluz ciągliwy oznacza dzień płodny, a zwarty - dzień niepłodny), rozwarcia kanału szyjki macicy (jest to bardzo trudne). Można się też posiłkować testem sprawdzającym poziom hormonu luteinizującego (LH), którego nagły wzrost towarzyszy owulacji. Takie testy można kupić w aptekach.

Potocznie za naturalną metodę uważa się tzw. kalendarzyk małżeński. Jednak w świetle najnowszej wiedzy kalendarzyk w ogóle nie jest uznawany za żadną metodę zapobiegania ciąży. W metodzie tej na podstawie obserwacji poprzedniego cyklu, wyciąga się wnioski o cyklu bieżącym. Jednak cykl nie przebiega zawsze tak samo - owulacja może się opóźnić nawet o kilka dni, wpływ na cykl może mieć stres, emocje, zaziębienie, podróż. Stąd sposób ten jest nieskuteczny.

To, czy naturalne metody zapobiegania ciąży są skuteczne, zależy też od tego, z jaką dokładnością się je stosuje. Jednak i tutaj obserwacja może być zaburzona np. przez stany zapalne pochwy, choroby, którym towarzyszy podwyższona ciepłota ciała, nieregularny tryb życia itd. Atutem tych metod jest natomiast brak jakichkolwiek działań ubocznych.

Skuteczność metod antykoncepcyjnych jest określana wskaźnikiem Pearla. Mierzy on, ile kobiet spośród stu stosujących daną metodę zachodzi w ciążę w ciągu roku. Najwięcej przypadków ciąż odnotowuje się w grupie kobiet stosujących metody naturalne. Najrzadziej w ciążę zachodziły kobiety przyjmujące hormonalne tabletki antykoncepcyjne (wskaźnik 0,1-0,5) oraz stosujące wewnątrzmaciczne wkładki z hormonem (0,1). Naturalne metody regulacji urodzeń są skuteczne i osiągają korzystny wynik - 2-3 punkty wskaźnika Pearla, tylko jeśli stosuje się je bardzo dokładnie i konsekwentnie. W przeciwnym razie ich skuteczność wynosi 20 punktów wskaźnika Pearla.

Więcej o: