Angina - zapalenie gardła

Boli, piecze. Jest tak suche, że trudno przełykać - takie gardłowe przypadłości zdarzają się dość często. A to dlatego, że przy wielu chorobach możemy mieć przykre objawy ze strony gardła. Jak sobie wówczas radzić?

To zakaźna choroba wirusowa. Chorobotwórcze drobnoustroje przenoszą się drogą kropelkową, łatwo więc o infekcje, gdy w tzw. sezonie przeziębieniowym sporo osób z naszego otoczenia kicha i kaszle .

Objawy

Ból gardła może pojawić się nagle, czasem poprzedzony bywa katarem. Ból nasila się podczas połykania. Towarzyszy mu uczucie drapania, kłucia oraz pieczenia . Błona śluzowa gardła jest przekrwiona i rozpulchniona. Możemy mieć suchy kaszel, przekrwione spojówki i powiększone węzły chłonne na szyi. Temperatura jest podwyższona, bolą nas mięśnie i głowa. Mamy kiepskie samopoczucie.

Co trzeba zrobić

Leczenie wirusowej infekcji gardła jest objawowe, czyli polega na łagodzeniu objawów choroby. Z wirusem organizm najpewniej po- radzi sobie sam, przy naszej nieznacznej pomocy przy pojawieniu się pierwszych objawów infekcji warto na jeden, dwa dni położyć się do łóżka i solidnie odpocząć, należy dużo pić (polecana jest herbata z cytryną lub miodem, sok malinowy, napary z rumianku, kwiatu lipy lub z czarnego bzu), dieta powinna być możliwie płynna, bogata w witaminy (czyli dużo warzyw, owoców, surówek, soków); unikać zaś należy potraw ostrych drażniących chorą błonę śluzową gardła, warto jadać czosnek, który działa odkażająco, by złagodzić ból głowy i obniżyć temperaturę, można zażywać środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. Aspiryna, Polopiryna, Apap), dobrze jest też stosować witaminę C , wapno oraz środki uszczelniające naczynia krwionośne śluzówki gardła i nosa (np. Rutinoscorbin, Scorbolamid), ból gardła złagodzą też środki o działaniu odkażającym i ściągającym (np. Propolki, Strepsils, Neoangin) oraz płyny do płukania gardła: rumianek, szałwia (gotowe preparaty można kupić w aptekach). Można również przygotować solankę do płukania gardła (łyżeczka soli kuchennej rozpuszczona w szklance ciepłej wody). Płyn do płukania powinien mieć taką samą temperaturę jak temperatura ciała. Gardło przepłukuje się 3-4 razy dziennie aż do ustąpienia objawów przeziębienia .

Angina

To zapalenie migdałków podniebiennych i otaczających je tkanek gardła. Anginę najczęściej wywołują bakterie (przede wszystkim paciorkowce), rzadziej wirusy, a sporadycznie - grzyby. Jest chorobą zakaźną. Zarażamy się nią zwykle, gdy ktoś chory kaszle albo kicha w naszym towarzystwie, ponieważ chorobotwórcze drobnoustroje przenoszą się łatwo drogą kropelkową.

Objawy

Silny, promieniujący do ucha ból gardła, który utrudnia nam przełykanie. Gardło jest czerwone, czasem występują białawe naloty, a niekiedy nawet ropne czopy na migdałkach. Mamy powiększone węzły chłonne na szyi i wysoką temperaturę. Boli nas głowa, często także brzuch .

Co trzeba zrobić

Należy zgłosić się do lekarza, by zaordynował antybiotyk. Ponieważ angina jest najczęściej wywołana przez bakterie, jedynym skutecznym środkiem leczniczym są właśnie antybiotyki (lekarze zwykle stosują penicylinę).

Ponadto ulgę może przynieść:

- odpoczynek - warto kilka dni spędzić w łóżku,

- picie letnich płynów (co najmniej 1,5 litra dziennie),

- płukanie gardła środkami odkażającymi (np. Gargarin),

- często zmieniane chłodne kompresy na czoło,

- obniżanie wysokiej temperatury lekami (np. Ibuprofen, Paracetamol, Polopiryna),

- lekkostrawna dieta (polecane są zwłaszcza zmiksowane zupy warzywno-mięsne).

Zapalenie gardła i krtani

To infekcja, którą wywołują wirusy lub bakterie. Chorobą można się łatwo zarazić, bowiem chorobotwórcze drobnoustroje przenoszą się drogą kropelkową (wystarczy np. pocałunek z osobą chorą).

Objawy

Boli nas gardło i mamy męczący, "szczekający" kaszel. Dokucza nam chrypka, a w zaawansowanej infekcji może pojawić się tzw. świst krtaniowy podczas wdychania powietrza. Przy zapaleniu gardła i krtani uciążliwe bywają również objawy ogólne: gorączka, uczucie rozbicia, a także bóle mięśniowo-stawowe.

Co trzeba zrobić

Lekarz zwykle ordynuje antybiotyk (nawet wtedy, gdy za stan zapalny odpowiadają wirusy, chodzi bowiem o to, żeby uniknąć nadkażenia bakteryjnego gardła i krtani). Przy zaawansowanej chorobie może również zlecić nam specjalne inhalacje (wykonywane są w przychodni) hydrokortizonem - przeprowadza się je, wykorzystując do zabiegu ultradźwięki.

Ponadto może nam pomóc:

oszczędzanie głosu (dotyczy to zwłaszcza osób, których praca polega w dużej mierze na mówieniu, np. nauczycieli),

inhalacje przygotowane z sody oczyszczanej i wody (pół łyżeczki sody trzeba rozpuścić w szklance przegotowanej, mocno ciepłej wody i 2-3 razy dziennie wdychać ciepłe opary wodne), częste nawilżanie gardła preparatami w aerosolu (np. Glosal, Tonimer, Olmisol),

nawilżanie powietrza w pomieszczeniach klimatyzowanych i w domu (zwłaszcza w sypialni),

picie co najmniej 1,5 litra letnich płynów dziennie (często, małymi łyczkami, np. mleko z miodem, masłem i czosnkiem).

Choroba nie tylko biurowa

Ból bywa również reakcją błony śluzowej gardła na wysuszenie powietrza (np. gdy pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach albo nie nawilżamy powietrza zimą, gdy grzeją kaloryfery), zanieczyszczenie atmosfery, zapylenie powietrza, palenie papierosów. Odczuwamy wówczas suchość w ustach oraz pieczenie, szczypanie i uczucie ściągania śluzówki wyściełającej gardło. Dodatkowo pojawia się męcząca chrypka. Mamy spore trudności z przełykaniem. Lekarz może nam przepisać roztwór gliceryny z witaminą C i mentolem - do zrobienia w aptece - który łagodzi podrażnienie śluzówki gardła (kilka kropel roztworu trzeba nanieść na język, rozprowadzić preparat po całej jamie ustnej i połknąć).

Ponadto pomóc nam może również :

nawilżanie śluzówki gardła aero- solami (np. Glosal, Tonimer),

inhalacje przygotowane z sody oczyszczanej i wody (pół łyżeczki sody trzeba rozpuścić w szklance bardzo ciepłej wody i wdychać wodne opary 2-3 razy dziennie),

rozgryzanie i połykanie kapsułek witaminy A + E ,

ssanie pastylek SST, które nawilżają wysuszone gardło,

żucie gumy, solidne nawilżanie powietrza w pomieszczeniach klimatyzowanych,

wizyty w saunie parowej (1-2 razy w tygodniu),

unikanie pomieszczeń zadymionych, np. dymem z papierosów,

picie 1,5-2 litrów płynów dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: