Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to postępujący zespół chorobowy obejmujący cały układ oddechowy. Schorzenie wywołane jest stanami zapalnymi w oskrzelach, zmiany te najczęściej są spowodowane paleniem papierosów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Objawy

- uporczywy, długotrwały kaszel z odpluwaniem

- uczucie braku powietrza, zwłaszcza po wysiłku

- trudności ze złapaniem powietrza, łatwe męczenie się

- sine zabarwienie warg

- pogrubiałe na końcach palce, tzw. pałeczkowate

- szybki oddech i akcja serca

- okresowo zaostrzanie się objawów, często z gorączką

Zobacz wideo

Przyczyny

Zmniejszenie przepływu powietrza w POChP związane jest ze zmianami zapalnymi w oskrzelach , które powodują ich zwężenie i są przyczyną przebudowy miąższu płucnego. Jest to reakcja płuc na dym tytoniowy, gazy i pyły. Przebieg POChP rozwija się na tle przewlekłego zapalenia oskrzeli i prowadzi do rozedmy płuc

polegającej na rozdęciu pęcherzyków płucnych. To nieuleczalna choroba, z którą chory musi po prostu nauczyć się żyć. Zmniejszenie przepływu przez drogi oddechowe w jej przebiegu jest odwracalne tylko w niewielkim stopniu. Choroba trwa wiele lat, z okresami zaostrzeń, gdy dochodzi do zapalenia oskrzeli czy płuc.

Ryzyko zachorowania

POChP to najczęstsza przewlekła choroba płuc. Cierpi na nią ponad 2 mln Polaków. W większości są to osoby, które paliły lub palą papierosy. Ryzyko zwiększa przebywanie w pomieszczeniach, w których występuje działanie szkodliwych gazów i pyłów.

Możliwe powikłania

- przewlekła niewydolność oddechowa

- uszkodzenie serca (tzw. przewlekłe serce płucne) i niewydolność krążenia

- zatorowość płucna

Diagnostyka

Podstawowym badaniem pozwalającym rozpoznać POChP jest spirometria . Wykonuje się również gazometrię, zdjęcie RTG klatki piersiowej, bada się plwocinę (posiew) i przeprowadza ogólne badania laboratoryjne (morfologię, OB). W związku z możliwością uszkodzenia serca, lekarz może zalecić również EKG i USG serca.

Leczenie

Stosuje się preparaty rozszerzające oskrzela, w formie gotowych inhalatorków, płynów do urządzeń do inhalacji, a także tabletek i zastrzyków. W momentach zaostrzeń choroby konieczne jest leczenie antybiotykiem oraz środkiem ułatwiającym wykrztuszanie.W razie niewydolności oddechowej zalecane jest leczenie tlenem (14-16 godzin na dobę). Koncentrator tlenu lub butlę tlenową można wypożyczyć bezpłatnie w ośrodku leczenia tlenem (uwaga, długie kolejki!) lub prywatnie. Chory z POChP powinien stale przebywać pod opieką poradni pulmonologicznej . Chorzy powinni się zaszczepić przeciwko grypie i pneumokokowemu zapaleniu płuc, unikać kontaktu z osobami przeziębionymi oraz bezwzględnie rzucić palenie .

Profilaktyka

Rzucenie palenia, unikanie zanieczyszczonego powietrza.

Czytaj także:

Polowa palaczy wcale nie chce palić

Przegrywamy walkę z rakiem płuca

Skąd się bierze rak i jak się go ustrzec

Mentolowe zdrowsze? Wcale nie!

Kaszel u palacza objawem śmiertelnej choroby?

Więcej o: