Nefropatia cukrzycowa

Nefropatia cukrzycowa, nazywana również zespołem Kimmelstiela-Wilsona, to rodzaj uszkodzenia miąższu nerkowego. Choroba występuje przede wszystkim u osób z cukrzycą i bardzo często prowadzi do całkowitej niewydolności nerek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Najwcześniejszym objawem uszkodzenia nerek w cukrzycy jest pojawienie się białka o bardzo małej cząsteczce (albuminy). Zjawisko nosi nazwę mikroalbuminurii i nie jest wykrywane w rutynowym badaniu moczu. Każdy chory po dziesięciu latach cukrzycy powinien wykonać test na mikroalbuminurię i mieć wdrożoną profilaktykę. Białko w ilości ponad 20mg/dl / 200 mg/l moczu może budzić uzasadnione podejrzenie uszkodzenia nerek przez cukrzycę .

Objawy (późne)

- obrzęki (początkowo głównie kostek, w ciężkim stanie całego ciała)

- wodobrzusze (płyn zbiera się w jamie otrzewnej)

- duszności spowodowane płynem w jamach opłucnowych

- pieniący się mocz

- osłabienie, łatwe męczenie się, brak apetytu

Przyczyny

Nefropatia jest późnym powikłaniem cukrzycy. Rozwija się u 25-40 proc. cukrzyków. Jej przyczyną jest uszkodzenie kłębuszków nerkowych.

Ryzyko zachorowania

Wzrasta przy nadciśnieniu tętniczym, niewłaściwej kontroli stężenia glukozy w przebiegu cukrzycy, u palaczy tytoniu.

Diagnostyka

Badanie moczu w celu określenia ilości wydalanego białka, USG nerek. Wśród badań dodatkowych mogą się znaleźć badania krwi: ogólne z OB, stężenia sodu, potasu, kreatyniny , cholesterolu, trójglicerydów.

Powikłania

Przewlekła niewydolność nerek, zakażenia układu moczowego, zakrzepica nerek, żył głębokich nóg, zatorowość płucna, zwiększone ryzyko miażdżycy.

Leczenie

- odpowiednia mieszanka insulin

- leki przeciwzakrzepowe

- leki moczopędne i hamujące białkomocz

- dieta ze zmniejszoną ilością białka, tłuszczów zwierzęcych i soli.

Uwaga! Jeśli obrzęki narastają, pojawiają się drgawki (ryzyko obrzęku mózgu) i nagle spada ilość oddawanego moczu , trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem!

Czytaj także:

Aldosteronizm (zespół Conna)

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Gdy puchną kostki u nóg - czy to problem z nerkami

Przeszkodzić cukrzycy

Cukrzyca w ciąży

Więcej o: