Najwcześniejszym objawem uszkodzenia nerek w cukrzycy jest pojawienie się białka o bardzo małej cząsteczce (albuminy). Zjawisko nosi nazwę mikroalbuminurii i nie jest wykrywane w rutynowym badaniu moczu. Każdy chory po dziesięciu latach cukrzycy powinien wykonać test na mikroalbuminurię i mieć wdrożoną profilaktykę. Białko w ilości ponad 20mg/dl / 200 mg/l moczu może budzić uzasadnione podejrzenie uszkodzenia nerek przez cukrzycę .
- obrzęki (początkowo głównie kostek, w ciężkim stanie całego ciała)
- wodobrzusze (płyn zbiera się w jamie otrzewnej)
- duszności spowodowane płynem w jamach opłucnowych
- pieniący się mocz
- osłabienie, łatwe męczenie się, brak apetytu
Nefropatia jest późnym powikłaniem cukrzycy. Rozwija się u 25-40 proc. cukrzyków. Jej przyczyną jest uszkodzenie kłębuszków nerkowych.
Wzrasta przy nadciśnieniu tętniczym, niewłaściwej kontroli stężenia glukozy w przebiegu cukrzycy, u palaczy tytoniu.
Badanie moczu w celu określenia ilości wydalanego białka, USG nerek. Wśród badań dodatkowych mogą się znaleźć badania krwi: ogólne z OB, stężenia sodu, potasu, kreatyniny , cholesterolu, trójglicerydów.
Przewlekła niewydolność nerek, zakażenia układu moczowego, zakrzepica nerek, żył głębokich nóg, zatorowość płucna, zwiększone ryzyko miażdżycy.
- odpowiednia mieszanka insulin
- leki przeciwzakrzepowe
- leki moczopędne i hamujące białkomocz
- dieta ze zmniejszoną ilością białka, tłuszczów zwierzęcych i soli.
Uwaga! Jeśli obrzęki narastają, pojawiają się drgawki (ryzyko obrzęku mózgu) i nagle spada ilość oddawanego moczu , trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem!