Zespół Raynauda

Napadowe skurcze rąk, czyli zespół Raynauda mogą pojawić się pod wpływem silnych emocji. Schorzenie najczęściej dotyka młode dziewczyny i zazwyczaj zanika w okresie dojrzewania.

Objawy

- napadowe blednięcie i sinienie palców występujące w wyniku ostrego zimna, wibracji, rytmicznego uderzania w opuszki palców, a często bez przyczyny. Trwa do godziny i towarzyszy mu uczucie mrowienia , czasem ból

- zwykle nie dotyczy kciuka

Przyczyny

Pozostają niewyjaśnione. Podejrzewa się anomalie unerwienia tętnic palców, które reagują silnym obkurczeniem, np. na zimno.

Czynniki ryzyka

Nie ustalono czynników ryzyka wystąpienia choroby. Osoby z rozpoznanym zespołem Reynauda powinny unikać czynników wywołujących napady.

Diagnostyka

Objawy podawane przez pacjentów są charakterystyczne. Dodatkowo wykonuje się USG naczyń kończyn oraz arteriografię, czyli podanie do tętnic środka cieniującego, i obserwację budowy i przebiegu tętnic kończyny za pomocą promieni Rentgena.

Leczenie

W czasie napadu zaleca się zanurzenie rąk w letniej wodzie. Korzystnie działa długotrwałe podawanie pochodnych kwasu nikotynowego oraz fizykoterapia. W przypadku wykrycia anomalii w układzie tętnic możliwa jest korekcja chirurgiczna.

Więcej o: