Przewlekła białaczka limfatyczna - objawy, diagnoza, leczenie

Przewlekła białaczka limfatyczna to najczęściej szereg schorzeń hematologicznych, które w początkowej fazie nie daje żadnych objawów. Najbardziej narażeni są na nią mężczyźni po 60. roku życia.

Przewlekła białaczka limfatyczna objawy

- niesprawiające bólu powiększenie węzłów chłonnych

- powiększenie (splenomegalia) śledziony i wątroby

- zmiany skórne

Uwaga! Początkowo często choroba przebiega bezobjawowo.

Zobacz wideo

Przewlekła białaczka limfatyczna przyczyny

Przyczyną pojawienia się przewlekłej białaczki limfatycznej jest niekontrolowany rozrost limfocytów B (rodzaj białych krwinek) we krwi, węzłach chłonnych, śledzionie i w szpiku kostnym. Przyczyny takiego zachowania limfocytów nie są znane.

Przewlekła białaczka limfatyczna ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania na przewlekłą białaczkę limfatyczną jest większe u osób starszych, zwłaszcza mężczyzn.

Przewlekła białaczka limfatyczna powikłania

Powikłaniami przewlekłej białaczki limfatycznej są częste zakażenia, problemy z krzepliwością krwi , anemia hemolityczna.

Przewlekła białaczka limfatyczna diagnostyka

Analiza krwi i szpiku wykazuje wyraźnie większą niż normalnie liczbę limfocytów. Po ich wykryciu prowadzi się szczegółowe badania mające dokładnie określić rodzaj nieprawidłowych komórek. Przy zaawansowanej białaczce pojawia się znaczna niedokrwistość (stężenie hemoglobiny spada poniżej 11 g/dl) i zmniejsza się liczba płytek krwi.

Przewlekła białaczka limfatyczna leczenie

Przy leczeniu przewlekłej białaczki limfatycznej stosuje się chemioterapię i naświetlania. Czasami usuwana jest śledziona, co pozwala uniknąć powikłania - niedokrwistości hemolitycznej. Leczenie rozpoczyna się zazwyczaj dość późno ze względu na objawy uboczne.

Więcej o: