- okresowe, bardzo silne bóle brzucha trwające od kilku godzin do kilku dni, zwykle po tłustym, obfitym posiłku i większej ilości alkoholu
- chudnięcie
- przemijająca żółtaczka
- biegunki tłuszczowe
- cukrzyca
70-90 proc. przypadków to wynik przewlekłego nadużywania alkoholu, zwłaszcza w skojarzeniu z tłustą lub/i bogatą w białko dietą. Ryzyko zachorowania zwiększa palenie tytoniu. Rzadziej PZT jest skutkiem zwężenia przewodu trzustkowego przez nowotwór, blizny po operacji czy po przebyciu OZT. W przebiegu choroby trzustka przestaje funkcjonować, co powoduje zaburzenia trawienia i wchłaniania oraz cukrzycę.
Na podstawie objawów, w wywiadzie zwykle wieloletni alkoholizm. Diagnozę potwierdzają: USG jamy brzusznej, przeglądowe RTG jamy brzusznej, endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW) lub cholangiopankreatografia za pomocą rezonansu magnetycznego (MRCP).
Przewężenia albo zatkanie przewodów trzustkowych, ropnie trzustkowe, przebicie ropni do sąsiednich narządów, zapalenie otrzewnej, wodobrzusze, krwawienia do przewodu pokarmowego. U ok. 10 proc. chorych pojawia się żołtaczka.
Zakaz spożywania alkoholu, dieta wysokokaloryczna rozłożona na 5-6 posiłków, ilość tłuszczu < 60-80 g/dobę; dodatkowo podawanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) oraz antyoksydantów (wit. C, E, selen, karoten), witamin z grupy B i kwasu foliowego . Dla poprawy trawienia podaje się preparaty enzymów trzustkowych. Przy cukrzycy stosujemy dodatkowo a dietę cukrzycową i leczenie farmakologiczne.