Opryszczka

Opryszczka, nazywana potocznie zimnem lub febrą to choroba zakaźna wywołana przez wirusy. Charakterystyczne dla niej zmiany skórne najczęściej pojawiają się okolicach jamy ustnej oraz warg. Może także objąć inne narządy np. płciowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Objawy

- świąd , pieczenie, uczucie napięcia i mrowienia

- pęcherzyki, które pękając, tworzą bolesne ranki

Przyczyny

Zarażenie wirusem opryszczki pospolitej (Herpes simplex) często następuje już w dzieciństwie drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt (np. pocałunek). Wirus ten często pozostaje w stanie utajonym i nie daje żadnych objawów (około 80 proc. Polaków jest nosicielami wirusa).

Ryzyko zachorowania

Zwiększa się u osób o obniżonej odporności (przy infekcji, odchudzaniu, w czasie zmęczenia, stresu) i w ciągu kilku dni po intensywnym opalaniu .

Powikłania

Infekcje bakteryjne.

Diagnostyka

Na podstawie widocznych objawów.

Leczenie

Pojawienie się opryszczki po raz pierwszy dobrze jest leczyć intensywnie przepisanymi przez dermatologa lekami doustnymi. Dzięki takiej terapii istnieje szansa uniknięcia nawrotów. W przypadku kolejnych ataków wirusa można przeprowadzić kurację samodzielnie za pomocą dostępnych w aptece bez recepty maści (m.in. Zovirax, Antivir, Hascovir). Preparaty te powstrzymają rozwój opryszczki, pod warunkiem że zastosujesz je, zanim pojawią się bolesne pęcherzyki. Objawy złagodzisz, stosując specyfiki przyśpieszające gojenie (np. maść cynkowa , płyn Sonol lub Tano-Hermal). Jeśli przegapisz ten moment, będą w stanie ci pomóc przepisane przez lekarza miejscowe antybiotyki. Doustne, profilaktyczne leczenie stosuje się w przypadku opryszczki nawrotowej, czyli takiej, która pojawia się co najmniej trzy razy w roku.

Czytaj także:

Rumień wysiękowy wielopostaciowy

Toczeń

Opryszczka wargowa - wirus HSV 1

Opryszczka narządów płciowych

Fotodermatoza

Więcej o: