Masz problem z nadmiernym poceniem? Lepiej wybierz się do lekarza. To może być coś poważnego

Nadmierna potliwość może mieć różne przyczyny. Choć czasem nie oznacza niczego groźnego, to niekiedy jest oznaką, że w organizmie zachodzą negatywne zmiany. Lepiej wtedy nie ignorować problemu, tylko udać się do lekarza, który postawi prawidłową diagnozę. Czego objawem może być obfite pocenie się?

Nadmierna potliwość, naukowo zwana hiperhydrozą, często dla osób, które się z nią borykają, stanowi wstydliwą przypadłość. Chcąc zapanować nad obfitym poceniem, biorą prysznic nawet kilka razy dziennie i spryskują się dużymi ilościami perfum i dezodorantu. Skupiają się na skutkach, a nie przyczynach. A ustalenie podłoża problemu jest przecież pierwszym krokiem w kierunku jego rozwiązania.

Zobacz wideo Niby to normalne, że się pocimy, ale żeby aż tak? To o pocie warto wiedzieć

Nadmierna potliwość często pojawia się przy menopauzie

Czym właściwie jest wzmożona potliwość? Specjaliści określają to jako stan, w którym dana osoba wydziela znacznie więcej potu, niż jest to konieczne do prawidłowej termoregulacji organizmu, czyli utrzymywania jego stałej temperatury. Dolegliwość może dotyczyć zarówno całego ciała, jak i poszczególnych jego części, np. pach, dłoni czy stóp. Nadmierne pocenie może być cechą indywidualną, niezwiązaną z żadną chorobą i wynikającą choćby z uwarunkowań genetycznych.

Jedną z częstszych przyczyn obfitej potliwości - przynamniej u kobiet - jest menopauza. Pojawia się zwykle między 45. a 55. rokiem życia. Klimakterium może powodować regularne wahania temperatur o kilka stopni, przyczyniając się tym samym do nadmiernego pocenia się, zwłaszcza nocą. W tym okresie spada u kobiety produkcja estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Ich zaniżony poziom prowadzi do zaburzeń w równowadze hormonalnej podwzgórza, który jest odpowiedzialny właśnie za wydzielanie potu.

Obfite poty mogą sugerować rozwój choroby

Potliwość może się wiązać ze stresem lub intensywnymi emocjami, jednak jeśli utrzymuje się regularnie, warto poddać się badaniom, które wskażą, czy z organizmem dzieje się coś niedobrego. Tego typu objaw może bowiem zwiastować rozwój schorzeń endokrynologicznych, hematologicznych czy neurologicznych.

Tak naprawdę może oznaczać wszystko - od reumatoidalnego zapalenia stawów, przez hipoglikemię, aż po niektóre rodzaje nowotworów, np. chłoniaka Hodgkina, białaczkę czy guz chromochłonny nadnerczy. Niewykluczone również, że nadmierne pocenie jest oznaką przewlekłej niewydolności serca, choroby Parkinsona lub otyłości. Dla własnego zdrowia i spokoju powinniśmy więc regularnie się badać, a w przypadku pojawienia się intensywnego pocenia - wybrać się na konsultację do specjalisty. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: