Odczuwasz ciągłe zmęczenie? To może być objaw groźnej choroby zakaźnej. Lepiej udaj się do lekarza

Permanentne zmęczenie może wynikać z wielu przyczyn. Winny najczęściej jest niezdrowy styl życia i nieodpowiednia dieta. Wpływ na to może mieć również wysoki poziom stresu lub przepracowanie. Niemniej jednak długotrwałe zmęczenie jest także częstym objawem boreliozy. Jeśli podejrzewasz, że ukąsił cię w ostatnim czasie kleszcz, koniecznie udaj się do lekarza. Twoje zdrowie i życie może od tego zależeć.

Borelioza, inaczej zwana chorobą z Lyme, wywoływana jest bakterią Borrelia burgdorferi. Bakterie te przenoszone są na człowieka poprzez ukąszenie zakażonego kleszcza. Nieleczona borelioza może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, m.in. do zapalenia opon mózgowych, porażenia nerwu twarzy, zaburzeń rytmu serca, zapalenia stawów i wielu innych powikłań. Jak można rozpoznać chorobę zakaźną, jaką jest borelioza?

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Przewlekłe zmęczenie, ospałość i znużenie to częste objawy boreliozy

Borelioza to choroba, którą niełatwo zdiagnozować na pierwszy rzut oka. Objawy, jakie są charakterystyczne dla wczesnych faz, występują również przy innych schorzeniach. Mimo wszystko warto pamiętać, że chroniczne zmęczenie to jeden z najczęściej występujących symptomów boreliozy. 

Zmęczenie to nie wynika wtedy z wysiłku fizycznego i znacznie utrudnia choremu codzienne funkcjonowanie. Z początku może pojawiać się napadowo, a z biegiem czasu i postępowaniem choroby, nasilać swoje natężenie. Zmęczeniu często towarzyszy również uczucie senności, znużenia, rozdrażnienia. Mogą także występować problemy ze snem oraz ze skupieniem uwagi.

Pozostałe charakterystyczne symptomy boreliozy

Najprostszym sposobem na wskazanie zakażenia jest znalezienie w ciele wkłutego kleszcza lub śladu po ukąszeniu. Wokół zmienionego chorobowo miejsca pojawia się charakterystyczny rumień wędrujący, rozchodzący się koliście od wkłucia. Towarzyszy mu zazwyczaj zaczerwienienie skóry.

Objawy, które wskazują na boreliozę, to również ból głowy i mięśni, wysoka temperatura ciała i zawroty głowy. Niektórzy zakażeni bakterią odczuwają też sztywność karku. W kolejnych stadiach rozwoju choroby może wystąpić porażenia nerwu twarzowego, który wygląda jak paraliż jednej strony twarzy. 

Chory może doświadczyć problemów z sercem, upośledzenia słuchu, zapalenia pęcherza oraz zmian w zachowaniu. Mogą się pojawić różnego rodzaju fobie, stany lękowe, a nawet depresja. Niektóre symptomy dają o sobie znać dopiero po latach od zakażenia, dlatego tak ważna jest szybka reakcja w przypadku ukąszenia. Choć nie każdy kleszcz jest zakażony bakterią, to warto jednak mieć na uwadze zagrożenie, jakie dla nas stanowi.

Jakie mogą być inne przyczyny chronicznego zmęczenia?

Zmęczenie to typowy objaw dla wielu schorzeń i dolegliwości. Choć może oznaczać zakażenie boreliozą, to równie dobrze jego przyczyny mogą leżeć gdzie indziej. Przewlekle zmęczenie może wynikać zarówno ze złych nawyków żywieniowych, nietolerancji pokarmowych i alergii, jak i braku aktywności fizycznej oraz ze stosowania używek. 

Innym powodem zmęczenia mogą być problemy ze snem. Jeśli organizm nie otrzymuje w nocy odpowiedniej ilości wartościowego snu, to w ciągu dnia może się borykać z niskim poziomem energii, znużeniem, sennością oraz rozdrażnieniem. 

Przyczyn chronicznego zmęczenia należy ten upatrywać w chorobach współistniejących. Na szybsze opadanie z sił narażone są m.in. diabetycy, osoby z niedoczynnością tarczycy, insulinoopornością, anemią oraz chorobami układu krążenia. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: