Wchodzi w życie ustawa, na postawie której osoby, które ukończyły 65 lat, a także dzieci i młodzież do 18. roku życia, otrzymują prawo do wybranych bezpłatnych leków. - Wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zawierać będzie ponad 2 800 leków. Z kolei dla seniorów powyżej 65+ wykaz ten to prawie 3 800 bezpłatnych leków - poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka.
Podpisana 29 sierpnia przez Prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, rozszerza krąg osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, o świadczeniobiorców do ukończenia 18. roku życia oraz po ukończeniu 65. roku życia.
Jak informuje Ministerstwo, bezpłatne będą te leki, które dotychczas podlegały częściowej refundacji. Wśród nich znajdą się leki: antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, stosowane w nadciśnieniu tętniczym, stosowane w chorobach urologicznych, stosowane w chorobach układu pokarmowego oraz szczepionki.
- Do tej pory z darmowych leków z listy leków refundowanych mogło skorzystać około 3 mln osób powyżej 75. roku życia, obecnie ta grupa poszerzy się do 15 mln - podaje Ministerstwo. Nową listę leków opublikowano środę 30 sierpnia w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjent może otrzymać lek bezpłatnie, jeśli zostaną spełnione następujące warunki: