Depresja u dzieci to coraz częstszy problem. Nie przegap sygnałów alarmowych

Depresja u dzieci to choroba cywilizacyjna, na którą cierpi coraz większa liczba młodych ludzi. Jest podstępna i często trudna do wykrycia. Odpowiednio wczesna ingerencja może jednak wspomóc walkę młodej osoby z chorobą i dać szansę na powrót do normalnego życia. Poznaj objawy depresji u dziecka i sposoby wsparcia go w tym trudnym czasie.

Depresja u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym — jakie są przyczyny? 

Depresja u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym może mieć różne przyczyny. Szacuje się, że na depresję bądź zaburzenia psychiczne, cierpi nawet 20% nastolatków w Polsce. Z czego wynika problem? Jakie są główne przyczyny depresji u dzieci i młodzieży? Wśród najczęściej występujących czynników wymienia się:

  • czynniki genetyczne i występowanie choroby u opiekunów 
  • zmiany hormonalne w okresie dojrzewania 
  • konflikty rodzinne
  • przemoc w rodzinie bądź w grupie rówieśników
  • zaniedbywanie przez opiekunów więzi emocjonalnej z dzieckiem
  • poczucie braku akceptacji
  • traumatyczne wydarzenia życiowe np. śmierć bliskiej osoby.

Objawy depresji u dzieci — zmiany w sposobie zachowania powinny zwrócić uwagę opiekunów

Objawy depresji u dzieci nie są łatwe do zdiagnozowania. Sygnałem alarmowym powinno być dla nas to, że dziecko bądź nastolatek zaczyna zachowywać się inaczej, niż dotychczas. Ugruntowany w społeczeństwie obraz depresji charakteryzuje się tym, że osoba cierpiąca na chorobę snuje się po domu, jest "bez życia", smutna i przygnębiona, bez siły i chęci wstania z łóżka czy pozbawiona radości życia. Wymienione objawy mogą opisywać także depresję u dzieci. Nie jest to jednak regułą, dlatego warto mieć się na baczności. 

Depresja u dzieci: objawy ukryte i nieoczywiste

Czy wiesz, jak bardzo podstępna potrafi być depresja u dzieci? Objawy depresji mogą przybierać naprawdę różne formy. Nagłe zmiany w zachowaniu nie muszą równać się zamykaniem w sobie i ogólnym przygnębieniem. Objawy depresji u dzieci to też problemy z koncentracją uwagi, pogorszenie wyników w nauce i notoryczne zmęczenie. Albo wręcz przeciwnie — dziecko zaczyna być nad wyraz energiczne i pobudzone. To właśnie ten rodzaj zachowania sprawia, że trudno jest zauważyć objawy depresji u dzieci, bo kogo cierpiącego na depresję rozpiera energia? Ważna jest baczna obserwacja każdego nietypowego i odmiennego zachowania, ale jest to naprawdę trudna sztuka.

Zobacz wideo "Dzieci słyszą od dorosłych o tym, że nie należy nikomu mówić o wizytach u psychologa". Czas skończyć z tym tabu

Objawy depresji u dziecka — przykłady alarmujących zachowań

Objawy depresji u dziecka — przykłady zachowań utrzymujących się dłuższy czas, na które warto zwrócić uwagę:

  • dziecko zaczyna się zamykać na relacje rodzinne i przyjacielskie, staje się wycofane
  • dziecko nie czuje potrzeby rozmowy, przestaje opowiadać o sobie, o tym, co wydarzyło się u niego w ostatnim czasie
  • dziecka nic nie cieszy, staje się obojętne na rzeczy, które dotychczas sprawiały przyjemność 
  • dziecko staje się nerwowe i agresywne
  • dziecko zaczyna dużo spać i ma problem ze wstaniem 
  • dziecko zaczyna być nad wyraz pobudzone, co wcześniej nie miało miejsca. 

Jak wspierać dziecko z depresją? Wspólne spędzenie czasu i "bycie obok"

Jak wspierać dziecko z depresją? Po pierwsze należy zadbać o odpowiednią fachową pomoc, dzięki której dziecko będzie mogło wyjść z kryzysu emocjonalnego. Istotna jest jednak nie tylko terapia, ale także zbudowanie w dziecku poczucia, że ma na kogo liczyć w gronie rodziny i przyjaciół. Ważne jest wspólne spędzanie czasu. Mogą to być różnego rodzaju aktywności, np. aktywność fizyczna, która poprawia samopoczucie i może korzystnie wpłynąć na młodego człowieka cierpiącego na zaburzenia natury psychicznej. Warto pamiętać jednak o tym, aby działać stopniowo i w tempie takim, na jakie jest gotowe dziecko. 

Jak pomóc dziecku z depresją? Empatia i odpowiednie komunikaty

Zastanawiasz się, jak jeszcze pomóc dziecku w walce z depresją? Kluczowe jest przekazywanie odpowiednich komunikatów, które sprawią, że dziecko poczuje się bezpieczne i rozumiane. W przypadku depresji u dzieci zakazane są komunikaty typu "weź się w garść", "inni mają gorzej" itp. W ich miejsce warto postawić na szczerą rozmowę z dzieckiem cierpiącym na depresję, w celu zrozumienia źródła problemu i możliwości jego naprawy. Dziecko musi mieć świadomość, że może liczyć na wsparcie opiekunów i móc im opowiedzieć o swoich emocjach, bez ryzyka bycia ocenianym.

Depresja dziecięca — gdzie szukać pomocy?

Jeżeli szukasz pomocy w walce z chorobą, jaką jest depresja dziecięca, możesz zgłosić się z dzieckiem do poradni zdrowia psychicznego, gdzie dziecko zostanie zdiagnozowane i otrzyma fachową pomoc. Formą doraźnej pomocy w walce z depresją dziecięcą, może być natomiast bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, który czynny jest 7 dni w tygodniu przez całą dobę.

Zobacz też: Dziewczyna po próbie samobójczej została zlekceważona przez lekarkę. "Osoba z depresją by się ładnie nie pomalowała"

Więcej o: