"Kac morderca nie ma serca". Te domowe sposoby pomogą na ból brzucha po alkoholu

Mocno zakrapiana alkoholem impreza może następnego dnia przynieść wiele niepożądanych skutków zdrowotnych. W wielu przypadkach pojawiają się mdłości, wymioty, bóle głowy oraz bóle brzucha. Z czego wynikają te ostatnie? W jaki sposób można załagodzić ból brzucha domowymi sposobami?

Z lekcji biologii pamiętamy, że alkohol etylowy jest substancją trującą. Nadmierne spożycie napojów wyskokowych prowadzi więc do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Negatywnie działa na narządy wewnętrzne, a najbardziej cierpi na tym układ pokarmowy. Pojawiają się przykre dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Zwykle są one krótkotrwałe i mijają samoistnie, jednak czasem warto im w tym pomóc i przyspieszyć cały proces. 

Zobacz wideo Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Dlaczego po alkoholu boli brzuch?

Etanol zawarty w napojach alkoholowych działa drażniąco na śluzówki przewodu pokarmowego. Może powodować stany zapalne błony śluzowej żołądka, szczególnie u osób wrażliwych na działanie alkoholu. Nadmierne spożycie obciąża narządy i osłabia ich funkcjonowanie. Najbardziej narażona jest wątroba, która odpowiada za metabolizm etanolu oraz żołądek, trzustka i dwunastnica.

Stan zapalny w śluzówce żołądka objawia się kilkudniowym bólem brzucha, mdłościami i wymiotami. Alkohol osłabia barierę ochronną żołądka i zaburza wydzielanie kwasu solnego, który wspomaga prawidłowe działanie enzymów trawiennych, a przy okazji uniemożliwia rozwój bakteriom patogennym, które trafiają do żołądka wraz ze spożytym jedzeniem. Wypicie dużej ilości alkoholu może również skutkować niestrawnością i zgagą, zwłaszcza jeśli trunek spożyjemy z tłustym, wysokokalorycznym posiłkiem. 

Domowe sposoby na ból brzucha po alkoholu

Ból brzucha nie jest niczym przyjemnym, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne objawy popularnego kaca. Choć dolegliwości ustępują zwykle samoistnie po maksymalnie kilku dniach, to można ten proces przyspieszyć. Eksperci odradzają przyjmowanie w tym czasie leków przeciwbólowych, gdyż substancje w nich zawarte mogą jeszcze bardziej podrażnić błonę śluzową żołądka, prowadząc do powstania np. nadżerek.

Należy podkreślić, że nie istnieje żadne remedium, które cudownie wyleczy nas z kaca. Istnieją jednak metody, które mogą załagodzić nieprzyjemne dolegliwości bólowe w żołądku. Po pierwsze, trzeba zadbać o nawodnienie. Alkohol wypłukuje z organizmu magnez, sód, wapń, potas oraz witaminy B6 i B12, dlatego warto dostarczyć sobie z rana sytą dawkę elektrolitów.

Wiele osób nie zjada na kacu śniadania z powodu dokuczających im mdłości. Pożywny posiłek może jednak bardzo pomóc, zwłaszcza jeśli znajdą się w nim jajka. Zawierają one bowiem aminokwasy pomagające w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Na bolący brzuch świetnie sprawdzą się również ziółka. Napar z rumianku lub mięty przyniesie ukojenie, a także zniweluje uczucie mdłości. Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: