Widzisz u siebie te objawy? Lepiej udaj się do lekarza. Możesz chorować na boreliozę

W maju rozpoczął się sezon wzmożonej aktywności kleszczy. Oznacza to również wzrost ryzyka zachorowania na boreliozę - niebezpieczną chorobę przenoszoną przez te pajęczaki. Jak się przed nią uchronić? Najlepsza jest profilaktyka, ale niestety, nie jest ona niezawodna. Jak więc rozpoznać ukąszenie kleszcza? Przedstawiamy objawy - w tym te dość nietypowe.

Kleszcze to podstępne stworzenia. Ich ukąszenia nie zawsze są widoczne gołym okiem. Czasem wystarczy jeden krótki spacer w lesie czy parku, aby paść ich ofiarą. Borelioza, czyli choroba, którą wywołują, objawia się na kilka sposobów. Sprawdź na przyszłość, na jakie dolegliwości zwracać szczególną uwagę.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Borelioza - co to za choroba?

Borelioza to choroba wywołana bakteriami Borrelia burgdorferi, przenoszonymi przez kleszcze. Jeśli zostanie wcześnie wykryta - jest całkowicie uleczalna. Możliwe jest jednak, że zakażona osoba przez długi czas nie będzie nawet świadoma rozwijającej się choroby. Borelioza ma kilka etapów, które charakteryzują się różnymi dolegliwościami. Nieleczona choroba atakuje układ nerwowy, stawy oraz serce. Może doprowadzić między innymi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Ból i pieczenie stóp - objaw boreliozy?

Zmiany skórne związane z chorobą kleszczową mogą się pojawić w dość nietypowych miejscach: w okolicy pięt, kostek, a nawet palców u stóp. Charakterystyczny ból pięty może nam zasygnalizować potencjalne kłopoty ze zdrowiem. Innym objawem, pojawiającym się na stopach, jest uczucie pieczenia, które uniemożliwia swobodne chodzenie. 

Kleszcze (zdjęcie ilustracyjne) Powstaje szczepionka przeciwko boreliozie. Badania trwają także w Polsce

Oprócz bólu i pieczenia może też dojść do obrzęku. Choć specjaliści podkreślają, że symptomy te mogą oznaczać wiele różnych chorób, to ważne jest, aby ich nie ignorować. Wczesne rozpoznanie dolegliwości może poskutkować wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Konsultacja z lekarzem jest kluczowa w przypadku jakiegokolwiek niepokojącego objawu.

Najczęstsze objawy boreliozy. Nie lekceważ ich

Do najczęstszych objawów wywołanych przez boreliozę należą gorączka i bóle stawów. Chorzy często skarżą się na ogólne osłabienie oraz rumień pojawiający się na niektórych częściach ciała. Ponadto symptomy mogą się pojawić dopiero po wielu miesiącach od ukąszenia, co utrudnia późniejszą diagnostykę.

Borelioza u dzieci - podobnie jak u dorosłych - jest wywoływana przez kleszcze, które przenoszą bakterie wywołujące tę chorobę Już kilkadziesiąt przypadków boreliozy.

Do wczesnych oznak boreliozy można zaliczyć między innymi czerwone plamy rozszerzające się po ciele, a także miejscowo powiększone węzły chłonne oraz niebolesne guzki w okolicy małżowiny usznej, moszny lub brodawki sutkowej. Choroba ta może się objawić nawet do trzech lat od spotkania z kleszczem. Pacjenci mogą wtedy cierpieć na takie dolegliwości jak:

  • bóle mięśni, stawów, a nawet kości,
  • sztywność karku,
  • arytmia serca,
  • mrowienie lub drętwienie dłoni i stóp,
  • silne rumienie na ciele,
  • migreny,
  • porażenie Bella, czyli jednostronny paraliż twarzy.

W przypadku odczuwania jednego lub kilku z powyższych objawów należy wprowadzić natychmiastowe leczenie. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju choroby, trwałych powikłań, a w najgorszym wypadku - nawet do śmierci.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: