Jakie badania? Borelioza to podstępna choroba, która może trwać w ukryciu przez lata

Jakie badania na boreliozę? To pytanie wbrew pozorom nie jest łatwe, gdyż choroba ta może pozostawać przez długi czas w ukryciu i dawać bardzo niejednoznaczne objawy. Dlatego tak ważne jest aby zachowywać ostrożność i zabezpieczać się przed ukąszeniami kleszczy.

Jak wykryć boreliozę? 

Jakie badania w przypadku boreliozy należy wykonać? Najpierw warto zastanowić się z jakiego typu schorzeniem mamy do czynienia. Borelioza, zwana także chorobą z Lyme czy krętkowicą kleszczową przenoszona jest przez ugryzienia kleszczy zakażonych bakterią "Borrelia Burgdorferi". Według potwierdzonych badań lekarzy nie można zarazić się nią od drugiego człowieka.

Okres występowania pierwszych objawów jest dość rozległy, od 3 do niekiedy 40 dni od ukąszenia przez kleszcza. Jeśli znaleźliśmy na ciele kleszcze, należy jak najprędzej je usunąć lub poprosić o to inną osobą. Jeżeli nie wiemy, jak wykonać to prawidłowo albo nie chcemy się tego podjąć, można skorzystać z gotowych, dostępnych w aptece zestawów do usuwania kleszczy lub zgłosić się do lekarza.

Jak wyciągnąć kleszcza? Zdjęcie ilustracyjne Nieleczone ugryzienie kleszcza doprowadziło ją do 16 operacji rekonstrukcji stawów i wymiany ośmiu stawów

Kleszcz poprzez swoją ślinę wydziela do organizmu patogenne enzymy. Aby go wyjąć należy delikatnie chwycić pęsetą wokół jego głowy i jak najbliżej skóry, a następnie ostrożnie, ale zdecydowanie wyciągnąć go pionowo. Trzeba uważać, by nie zacisnąć zbyt silnie narzędzia, aby nie odciąć kleszczowi tułowia od głowy, która sama już będzie trudniejsza do usunięcia.

W kwestii tego, jak wykryć boreliozę trudno się wypowiadać nie znając objawów konkretnego przypadku. Często pierwsze oznaki zakażenia przybierają postać dreszczy, zaburzeń widzenia, bóli mięśni i stawów, bólu gardła, gorączki i ogólnego osłabienia. To, co może wskazywać, że mamy jednak do czynienia z boreliozą a nie np. zwykłym przeziębienie to na przykład wypadanie włosów, rumień wędrujący czy zaburzenia pamięci.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Wraz z rozwojem choroby mogą zacząć występować:

  • częste bóle głowy,
  • porażenie nerwów twarzy, przypominające nieco paraliż jej jednej połowy. 

Nieleczona borelioza zaczyna przewlekle atakować układ nerwowy, co w konsekwencji może przerodzić się w zapalenie opon mózgowych.

Czy istnieje lista badań na boreliozę?

Badania rekomendowane jako pierwsze to: test ELISA i test western blot. Wykonują je laboratoria diagnostyczne.

Test ELISA, jest tak zwanym testem przesiewowym i jak nazwa może wskazywać, eliminuje pacjentów, którzy według wyników nie są zakażeni chorobą. Reszta kwalifikuje się do drugiego testu western blot, który jest metodą wykrywania konkretnych białek pobieranych z surowicy krwi pacjenta, które dostarczają informacji o rodzaju zakażenia krwi.

Zastosowanie olejku z jodły balsamicznej (Abies balsamea) w niskich temperaturach pozwala na niemal stuprocentowe pozbycie się kleszczy wywołujących boreliozę - dowodzą kanadyjscy naukowcy. Naturalny sposób na kleszcze. Naukowcy znaleźli zabójczo skuteczną metodę

Jak leczyć boreliozę? Badania na boreliozę

Kiedy badania na boreliozę zostaną już wykonane, a diagnoza nieomylnie wskaże na zachorowanie, lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyków doustnych. Jeśli jednak choroba obejmie już układ nerwowy, mogą zostać zalecone antybiotyki dożylne podawane w zastrzykach do maksymalnie 14 dni. Jeśli u pacjenta zostanie wykryta nietolerancja na przyjmowane antybiotyki, lekarz może przepisać inną ich grupę, zwaną makrolidową. Mają one działanie bakteriostatyczne o wysokim bezpieczeństwie stosowania i szeroko rozpowszechnione w przypadku wielu dolegliwych chorób. Uspokajający jest fakt, że boreliozę można całkowicie wyleczyć i nie jest ona chorobą śmiertelną. Późno wykryta lub nieleczona może sprawić, że antybiotyki nie wystarczą, a chory będzie wymagał leczenia wspomagającego, a nawet rehabilitacji.

Kleszcze tymczasem z roku na rok coraz intensywniej rozmnażają się. Do ukąszenia może dojść w parkach, lasach, a nawet przydomowych ogrodach. Pasożyty mogą przynieść również nasi pupile - o ile nie będą już wczepione w ich skórę, z chęcią przeniosą się na człowieka. Dlatego warto pamiętać, by podczas plenerowych wypraw w miarę możliwości dobrze okryć swoje ciało, a po powrocie dokładnie je obejrzeć.

Zobacz też: Szczepionka na boreliozę będzie testowana w Polsce. Ma być dostępna na rynku w 2025 roku

Więcej o: