Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili bardzo pogłębione badania. Sprawdzili nie tylko, ilu osób dotyczy ta kwestia, lecz także to, czy częściej kobiet, czy mężczyzn. Ponadto rozprawili się z mitem, że to kofeina jest odpowiedzialna za pobudzenie jelit do szybszej pracy.
Specjaliści z Royal Hallamshire Hospital zauważyli, że picie kawy stymuluje uwalnianie hormonu gastryny. Jest on wytwarzany przez komórki G, które mieszczą się w części odźwiernikowej żołądka oraz w początkowej części dwunastnicy. Gastryna pobudza żołądek do wytwarzania większej ilości soków żołądkowych i zwiększa aktywność okrężnicy. To wpływa na pobudzenie perystaltyki jelit. I w konsekwencji musimy skorzystać z toalety.
Badacze zauważyli też, że nie na wszystkich kawa tak działa. U niektóry występuje raczej działanie moczopędne. Kofeina jest stymulantem, który zwiększa produkcję moczu. Ale dotyczy to zwykle osób, które nie piją kawy regularnie. Jeśli pijemy 2-3 filiżanki dziennie, nasz organizm jest przyzwyczajony do kofeiny.
W mediach społecznościowych krąży zabawna grafika, która przedstawia fakty dotyczące powiązania picia kawy i potrzeby wypróżniania się.
Zabawna grafika krąży w mediach społecznościowych fot. screen facebook.com/ilovecoffee
Oto pięć faktów: