Po kawie od razu biegniemy do toalety. Dlaczego?

Od razu po wypiciu kawy biegniesz to łazienki? Ta przypadłość jest częstsza niż nam się wydaje. Wiele osób zauważa tę zależność. Okazuje się, że jest na to naukowe wyjaśnienie.

Dlaczego po kawie od razu potrzebujemy się wypróżnić?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili bardzo pogłębione badania. Sprawdzili nie tylko, ilu osób dotyczy ta kwestia, lecz także to, czy częściej kobiet, czy mężczyzn. Ponadto rozprawili się z mitem, że to kofeina jest odpowiedzialna za pobudzenie jelit do szybszej pracy.

Specjaliści z Royal Hallamshire Hospital zauważyli, że picie kawy stymuluje uwalnianie hormonu gastryny. Jest on wytwarzany przez komórki G, które mieszczą się w części odźwiernikowej żołądka oraz w początkowej części dwunastnicy. Gastryna pobudza żołądek do wytwarzania większej ilości soków żołądkowych i zwiększa aktywność okrężnicy. To wpływa na pobudzenie perystaltyki jelit. I w konsekwencji musimy skorzystać z toalety.

Zobacz wideo Ta kawiarnia pokazuje, że gastronomia może być eko

Badacze zauważyli też, że nie na wszystkich kawa tak działa. U niektóry występuje raczej działanie moczopędne. Kofeina jest stymulantem, który zwiększa produkcję moczu. Ale dotyczy to zwykle osób, które nie piją kawy regularnie. Jeśli pijemy 2-3 filiżanki dziennie, nasz organizm jest przyzwyczajony do kofeiny.

Pięć faktów, łączących kawę i potrzebę wypróżnienia się

W mediach społecznościowych krąży zabawna grafika, która przedstawia fakty dotyczące powiązania picia kawy i potrzeby wypróżniania się.

Zabawna grafika krąży w mediach społecznościowychZabawna grafika krąży w mediach społecznościowych fot. screen facebook.com/ilovecoffee

Oto pięć faktów:

  1. Kawa pozwala uwolnić hormon, który stymuluje nasze jelita do zwiększonej pracy. Naukowcy wciąż nie wiedzą dlaczego
  2. Nie jest to zasługa kofeiny. Badania pokazują, że nawet kawa bezkofeinowa sprawia, że musimy pilnie skorzystać z toalety
  3. Kawa działa błyskawicznie. Już 4 minuty po wypiciu kawy, mamy potrzebę zrobienia kupy.
  4. Nie masz pojęcia, co kupa ma wspólnego z kawą? Okazuje się, że tylko 29 proc. dotyczy ta przypadłość
  5. Kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni biegną do toalety po wypiciu kawy
Więcej o: