Popularne leki antydepresyjne - odkryto ich nowe działanie

Osoby leczące się na depresję znają zapewnie ten lek doskonale. Zoloft jest jednym z najczęściej przepisywanych leków przeciwdepresyjnych. Teraz angielscy naukowcy zauważyli jego nowe działanie: preparat znacznie zmniejsza lęk, uczucie nerwowości, zmartwienia i napięcia.

Wiele osób przyjmujących lek przeciwdepresyjny Zoloft twierdzi, że czuje się po nim lepiej. Jest to lek należący do grupy leków znanych jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Inne leki z tej grupy to Prozac, Celexa, Paxil oraz Lexapro. Nie zawsze działają szybko. Czasami leczenie depresji może zająć całe miesiące, nim ustąpią klasyczne objawy. Nowo odkryte przez angielskich naukowców działanie leków SSRI polega na tym, że zdaniem badaczy te produkty leczą przede wszystkim lęk, a nie depresję, szczególnie w pierwszych tygodniach choroby. Dokładniejsze badania nad działaniem Zoloftu zakończono właśnie w University College London, a wyniki opublikowano na łamach The Lancet Psychiatry.

Leki zawierające SSRI opierają się o substancję czynną o nazwie sertralina i dość szybko poprawiają nastrój. "W ciągu sześciu tygodni lek znacznie zmniejszył uczucie nerwowości, zmartwienia i napięcia u chorych" - stwierdził jeden z autorów badania klinicznego, profesor psychiatrii Glyn Lewis.

Badanie przeprowadzono w latach 2015-2017, a wzięło w nim udział 653 pacjentów w wieku od 18 do 74 lat. Połowa pacjentów przez 12 tygodni otrzymywała Zoloft, natomiast połowa zażywała placebo. Kwestionariusze oceniające samopoczucie pacjenci wypełniali po dwóch, sześciu i 12 tygodniach. Przeprowadzono także badanie poziomu lęku u chorych.

A w naszym filmie mówimy o tym, jak wspierać osoby będące w depresji.

Zobacz wideo

Objawy depresji, przypomina G. Lewis, to niezdolność do cieszenia się życiem, kłopoty z koncentracją, trudności ze snem, zły nastrój. We wspomnianym wyżej badaniu, po sześciu tygodniach leczenia Zoloftem, objawy depresji zmniejszyły się tylko o 5 procent, a więc niewiele. Natomiast objawy lęku obniżyły się o 21 procent po sześciu tygodniach, a o 24 procent po 12 tygodniach, chociaż objawy depresji jeszcze się nie cofnęły.

Uwagę naukowców zwrócił jednak uwagę fakt, że leki SSRI pomogły w zwalczeniu lęku, z którym zmaga się większość chorych na depresję. Zmniejszenie poziomu leku znacznie poprawiło jakość ich życia. Osoby zażywające Zoloft dwa razy częściej zgłaszały poprawę nastroju, niż te, którym podano placebo. Chorzy nie odczuwali także żadnych poważniejszych skutków ubocznych.

Wśród osób, biorących udział w badaniu, ponad połowa to były osoby cierpiące na kliniczną depresję, natomiast połowa cierpiała na tzw. uogólniony niepokój. Prawie jedna trzecia miała obie formy choroby. Zoloft pomógł większej liczbie chorych, niż początkowo zakładano, w tym osobom z łagodnymi i umiarkowanymi objawami depresji.

Autorzy badania podkreślają, że lekarze nie powinni się wahać przy przepisywaniu Zoloftu i innych leków z grupy SSRI chorym, ponieważ te preparaty lecznicze rzeczywiście pomagają. Na czym polega jednak nowe myślenie o tym leku? Jak przypominają badacze, od czasu wprowadzenia leku na rynek w 1992 roku czasy się zmieniły i zmienili się pacjenci. Stare badania nad lekiem mogą już nie odpowiadać rzeczywistości. Dawniej Zoloft i podobne leki przepisywano tylko przy ciężkich postaciach depresji. Najnowsze badania pokazują jednak, że preparaty z grupy SSRI świetnie zdają egzamin w przypadku łagodniejszych postaci depresji, a przede wszystkim w przypadku depresji lękowej.

Źródła: WebMed, The Lancet Psychiatry

Więcej o: