Osy są dość często mylone z pszczołami. Fakt, te dwa owady są do siebie tak podobne, że czasami na pierwszy rzut oka ciężko jest je odróżnić. Użądlenia pszczół również zdarzają się dość często, ale nie są one tak niebezpieczne. Podstawową różnicą jest to, że osa nie pozostawia w ciele użądlonej osoby żądła - oznacza to, że może nas zaatakować nawet kilka razy.
Osy są dłuższe od pszczół, są też smuklejsze. Pszczoły są bardziej owłosione i ciemniejsze.
Opuchlizna będzie prawdopodobnie jednym z pierwszych objawów jakie u siebie zaobserwujemy po użądleniu przez osę. Już w pierwszym momencie trzeba bacznie przyglądać się, czy pojawiają się jakiekolwiek inne, niepokojące reakcje. Jest to bardzo istotne - może się okazać, że użądlony jest uczulony na jad osy. W takim wypadku pierwsza pomoc jest niezwykle ważna. Wstrząs anafilaktyczny wywołany użądleniem osy może doprowadzić do nagłego zatrzymania akcji serca. Rezultatem tego - w przypadku braku odpowiedniej pomocy - jest śmierć.
Użądlenie osy to nie tylko opuchlizna, ale i ostry ból. Warto wiedzieć, jak złagodzić użądlenia osy - istnieje na to szereg sposobów. W pierwszej kolejności można zastosować okłady z lodu. W sezonie letnim dobrze jest mieć pod ręką lek na użądlenie osy. W aptekach znajdziemy wiele takich produktów, między innymi w formie maści, które łagodzą ból i zmniejszają opuchliznę.
Domowe sposoby na użądlenie osy są czasami najlepsze. Często można spotkać się z opiniami mówiącymi, że jednym z najskuteczniejszych sposobów łagodzenia objawów po użądleniu są okłady z cebuli. Faktycznie, sok z cebuli pomaga w zneutralizowaniu jadu, działa przy tym bardzo szybko i łagodzi ból. Bezpośrednio po ukąszeniu ranę można zalać dowolnym kwaśnym roztworem - octem lub sokiem z cytryny. Może temu oczywiście towarzyszyć pieczenie, ale w ten sposób szybko neutralizujemy jad osy.
Jeśli będziemy z góry wiedzieli, co na użądlenie osy jest najlepsze, tym szybciej będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki. W przypadku ataku osy liczy się czas. Jeśli zareagujemy odpowiednio szybko, będziemy mogli znacznie zmniejszyć objawy i złagodzić ból.
W przypadku użądlenia osoby uczulonej pojawia się realne zagrożenie życia. Z tego powodu konieczne jest natychmiastowe wezwanie karetki pogotowia, bowiem samodzielnie nie będziemy w stanie udzielić takiej osobie pomocy. U osoby uczulonej na jad osy objawy są znacznie ostrzejsze, niż u innych. Bardzo szybko pojawia się gorączka i ogólne rozkojarzenie, użądlony może mieć trudności ze zorientowaniem się w swojej sytuacji. Towarzyszą temu nagłe problemy żołądkowe, szczególnie biegunka i nudności. Serce zaczyna bić znacznie szybciej, oddech staje się płytki i przyśpieszony. W przypadku takich sygnałów nie należy czekać ani chwili. Nie należy też próbować żadnych domowych sposobów - pomocy osobie uczulonej może udzielić jedynie wykwalifikowany ratownik.
To także może cię zainteresować: