Supersilne przeciwciało stworzone do walki z HIV. "To ekscytujący przełom"

Naukowcy stworzyli przeciwciało, które atakuje aż 99 procent szczepów HIV. Dotychczas testowano je na naczelnych. Okazało się, że zapobiega zakażeniu wirusem.

Eksperymenty przeprowadzono na 24 małpach. Najpierw podano im "nowe" przeciwciała, a następnie wprowadzono do ich organizmów wirus HIV. U żadnego ze zwierząt nie rozwinęła się infekcja.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Badania przeprowadzili naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych we współpracy z przedsiębiorstwem farmaceutycznym Sanofi. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Science".

Silniejsze i skuteczniejsze

Niewielka grupa pacjentów z HIV po latach od zakażenia się zaczyna wytwarzać przeciwciała neutralizujące wirusa. To właśnie ich mechanizm działania wykorzystują naukowcy. "Są [nowe przeciwciała - przyp. red.] silniejsze i mają większy zakres działania niż jakiekolwiek naturalne przeciwciała, które dotychczas odkryto" - powiedział BBC News doktor Gary Nabel, jeden ze specjalistów zaangażowanych w badania.

Zmasowany atak

Wirus HIV jest trudny do pokonania przede wszystkim dlatego, że błyskawicznie mutuje i tworzy wiele szczepów. Organizm nie daje sobie z nim rady, ponieważ jego przeciwciała nie są w stanie sprostać takiej różnorodności i "sprytowi" wirusa. Innowacyjne przeciwciało atakuje trzy kluczowe części wirusa (CD4, MPER i V1V2), co znacznie utrudnia mu funkcjonowanie i, w efekcie, neutralizuje.

Międzynarodowe Towarzystwo AIDS (International AIDS Society) ogłosiło, że to "ekscytujący przełom". Naukowcy zamierzają zacząć testy przeciwciał na ludziach już w przyszłym roku.

Z niecierpliwością czekamy na lek, a w międzyczasie...

...trzeba się badać! Każdy, kto jest aktywny seksualnie, powinien pójść do punktu diagnostycznego i sprawdzić, czy nie jest nosicielem wirusa. Testy na obecność wirusa HIV można wykonać bezpłatnie i anonimowo (pełną listę placówek oferujących takie testy znajdziesz tutaj). Jak najszybsze wykrycie wirusa HIV umożliwia wczesne rozpoczęcie leczenia i daje bardzo duże szanse na długie i satysfakcjonujące życie.

To także może cię zainteresować:

Źródła: BBC News, Independent, Science, The Telegraph

Więcej o: